24.07.2010
čtk
Mezinárodní ratingové agentury Moody’s a Standard & Poor’s včera Maďarsku pohrozily snížením úvěrové známky, protože je znepokojil spor mezi novou vládou na jedné straně a Mezinárodním měnovým fondem s Evropskou unií na straně druhé. Agentury se rovněž obávají, že politika vlády Viktora Orbána by mohla vést ke zpomalení poklesu státního dluhu.
Moody’s uvádí, že spor s MMF a EU zvýšil fiskální rizika a nejistotu. Agentura zařadila maďarský rating Baa1 do režimu sledování a nyní jej bude blíže zkoumat, aby zjistila, zda jej sníží o jeden stupeň. Zaměří se přitom na ochotu vlády formulovat soudržný reformní program, který by stabilizoval ekonomiku, a na dohodu s mezinárodními institucemi.
Moody’s čeká, že maďarská vláda a EU s MMF dospějí k dohodě po obecních volbách (3. října), protože všechny strany si jsou vědomy negativních důsledků úplného ukončení programu, uvedla Moody’s.
S&P změnila výhled maďarského státního ratingu na negativní ze stabilního, čímž signalizovala, že bude připravena jej zhoršit. S&P hodnotí Maďarsko známkou o dva stupně nižší než Moody’s.
S&P se obává, že politika vlády pravicové strany Fidesz nebude stačit na snižování státního dluhu z úrovně asi 80 procent HDP. Některé vládní kroky by podle agentury mohly mít negativní dopad na střednědobý ekonomický výhled.
Zástupci MMF a EU o víkendu předčasně ukončili prověrku plnění podmínek maďarského úvěrového programu, jejíž dokončení je pro Budapešť podmínkou uvolnění zbylých peněz z balíku v celkové sumě 25 miliard dolarů (493 miliard Kč). Věřitelé požadují další úsporné škrty v rozpočtu, které vláda Viktora Orbána odmítá, a nelíbí se jim ani zavedení bankovní daně.
Maďarsko však úvěry akutně nepotřebuje, a vláda tak může před volbami manévrovat. Dohoda minulé socialistické vlády s MMF na drastických úsporných opatřeních je u veřejnosti vysoce nepopulární.
Neshoda s MMF a EU v pondělí otřásla maďarskými finančními trhy, v dalších dnech se však situace uklidnila. Forint vůči euru po sdělení Moody’s klesl o 0,8 procenta, brzy poté se však vrátil zpět.
Moody’s uvedla, že současný maďarský rating zřejmě potvrdí, pokud od vlády zaznamená věrohodný závazek naplnit cíle ve snižování rozpočtových deficitů, které navrhuje MMF. Podle nich má Budapešť příští rok snížit deficit veřejných financí z letošních 3,8 procenta hrubého domácího produktu na 2,8 procenta. Pokud by však nové fiskální cíle, které vzejdou z příštího kola jednání, znamenaly méně rychlé tempo konsolidace, pak je pravděpodobné snížení ratingu o jeden stupeň, uvedla Moody’s.
Orbán začal dávat tento týden najevo, že nové jednání s MMF už nemá v plánu, potvrdil záměr zdanění bank a prohlásil, že bude usilovat o ekonomickou suverenitu země. Řekl, že o novém programu půjček bude vyjednávat s EU, protože smlouva s MMF v říjnu stejně vyprší. Plán snižování deficitu však nijak nezpochybnil.
Analytici nepovažují krok agentur za odůvodněný fundamentálními ekonomickými faktory, protože na směřování Maďarska k rozpočtové konsolidaci a poklesu dluhu nová vláda až na prostředky a rétoriku nic nemění. Někteří naznačují, že Budapešť je trestána hlavně za svá tržně nekorektní vyjádření.
Maďarské fundamentální faktory samy o sobě snížení ratingu neodůvodňují, pokud si však vláda neuvědomí, že na komunikaci záleží, pak bude mít vážný problém, řekl Lars Christensen z Danske Bank. Simon Quijano-Evans z firmy C. A. Chevreux naopak považuje krok Moody’s za směšný, protože Maďarsko má bez splátek dluhů primární rozpočtový přebytek, takže jeho dluh vůči HDP se snižuje. György Barcza z K&H Bank dodal, že Moody’s by tak snižovala rating Maďarska jen proto, že jeho duh klesá o něco pomaleji.
Analytička Agata Urbanska z ING je překvapena, že trhy po pondělní reakci na odchod MMF tak rychle oživily a vyjádřila lítost nad tím, že neodpověděly na poslední Orbánova ostrá vyjádření. Mnozí investoři říkají ‚dejme Maďarsku pokoj, dělají to dobře a jejich rozpočtový deficit je už docela malý‘. Já bych však úsudku trhu nevěřila, řekla Urbanska.
Autor: Euroskop