Rusko: 34 obětí lesních požárů a oheň se rychle šíří

02.08.2010
čtk

Už 34 obětí si podle dnešní zprávy ruských úřadů vyžádaly obrovské požáry, které od minulého týdne ničí rozsáhlé plochy lesů v centru evropské části Ruska a v Povolží. Souhrnná zpráva, kterou dnes vydalo ruské ministerstvo pro mimořádné události, hovoří o 7000 velkých požárech na celkové ploše 500.000 hektarů. Ve srovnání se stavem před 48 hodinami je to téměř pětinásobek.

Podle zprávy moskevského rozhlasu se za posledních 24 hodin podařilo hasičům zachránit před postupujícím ohněm na 265 měst a obcí. Mnoho měst včetně Moskvy je ale zahaleno v hustém zapáchajícím dýmu z hořících rašelinišť. Zdravotníci radí lidem nevycházet, děti, starší lidé a nemocní mají používat roušky.

Dnešní teplota se v evropské části země pohybuje kolem 35 stupňů Celsia, ale podle varování meteorologů se v příštích dnech může dostat až přes čtyřicítku. Výraznější ochlazení nelze podle předpovědí očekávat dřív než kolem 10. srpna.

Neblahou roli v nynější pohromě sehrává vítr, který urychluje šíření požárů v lesnatých a stepních oblastech. Vítr navíc vane z jihovýchodu, takže z Povolží přináší do velkých měst v centru Ruska obrovská oblaka dýmu. Nejvíce obětí si oheň vzal v oblasti města Nižnij Novgorod, kde zahynulo 19 lidí. Za kritickou ruská média označují i situaci ve Voroněži, kde už pátým dnem hasiči, armáda a místní obyvatelstvo bojují s ohněm na samých hranicích města. Oheň se šíří také u Rjazaně a Vladimiru.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek