Polská prezidentská kancelář hlásí masové propouštění

04.08.2010
čtk

Polskou prezidentskou kancelář nové hlavy státu Bronislawa Komorowského opustí na 80 lidí, především politiků. Pro úřad by v budoucnu mělo pracovat asi 250 osob, což zhruba odpovídá stavu na konci prezidentského období Aleksandra Kwaśniewského. Dnes o tom informoval polský list Rzeczpospolita.

Kwaśniewského nástupce Lech Kaczyński, jenž v dubnu tragicky zahynul při letecké havárii u západoruského Smolensku, v prezidentské kanceláři zaměstnal řadu politiků z konzervativní pravicové strany Právo a spravedlnost (PiS) poté, co strana musela po prohraných parlamentních volbách v roce 2007 opustit vládu.

Za časů prezidenta Lecha Kaczyńského uvnitř (prezidentské kanceláře) vznikla druhá vláda. Bezmála každý ministr tam měl svůj ekvivalent, prohlásila poslankyně vládní Občanské platformy (PO) Iwona Śledzińská-Katarasińská. Kancelář je jednoduše přeplněná, dodala.

Někdejší zástupce šéfa prezidentské kanceláře Jacek Sasin zdůraznil, že menší počet prezidentových spolupracovníků by mohl ukazovat na menší aktivity nové hlavy státu. Personál závisí na tom, jakou roli chce prezident sehrát. Bude aktivní v domácí a zahraniční politice, nebo má v plánu zaměřit se jen na jednoduché úkoly, jako je jmenování politiků nebo rozdávání řádů? položil otázku Sasin.

Počet zaměstnanců kanceláře nevzrostl jen za Kaczyńského. Zatímco pro prvního postkomunistického prezidenta Lecha Walesu pracovalo 160, za Kwaśniewského už 250 lidí. Šéfka Kwaśniewského kanceláře Danuta Wanieková to vysvětlila novými úkoly, které přinesl vstup Polska do Evropské unie a změna polské ústavy.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek