07.09.2010
čtk
Česko nakonec na zasedání ministrů financí v Bruselu souhlasilo s reformou finančního dohledu v Evropské unii, ke které mělo v minulosti řadu výhrad. Novinářům to dnes řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj ve svém odporu zůstalo prakticky osamocené poté, co Británie stáhla své námitky. Češi tak neměli šanci návrh jakkoliv změnit a ustoupili, aby si nezhoršili vyjednávací pozici do budoucnosti, uvedl Kalousek.
Se skřípením zubů v okamžiku, kdy Česká republika zůstala osamocena a výsledek byl předem dán, jsme řekli, že nebudeme rušit jednotu Rady, protože je to pro nás poměrně důležité pro vyjednávací pozici do dalších témat, řekl Kalousek. Velká Británie byla až do včerejšího dne (pondělí) stejného názoru, a prokázala tak mimořádný projev pragmatismu, dodal.
Reforma unijního dohledu spočívá ve vytvoření tří panevropských regulačních orgánů – jeden má dohlížet na bankovní sektor, druhý na pojišťovnický sektor a třetí na samotné finanční trhy. Česku i Británii od začátku jednání vadilo, že nové dohledové orgány by mohly zasahovat do chodu jednotlivých finančních institucí a jejich slovo by bylo větší než slovo národních regulátorů.
Konečná dohoda počítá s tím, že národní regulátor bude schopný zvrátit rozhodnutí unijního regulátora v případě, že unijní verdikt bude mít důsledky pro národní rozpočet. Stát však bude muset své odvolání řádně vysvětlit, argumentování malichernými důvody má zabránit speciální klauzule. V současnosti nemáme dostatečný dohled. Lidé si prostě budou muset zvyknout, odpověděl případným kritikům dohody eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier.
Autor: Euroskop