Belgie: 100 dní vyjednávání o nové vládě

21.09.2010
čtk

Volby v Belgii proběhly přesně před 100 dny, nová vláda ale zatím není na obzoru. Čtyřem z deseti Belgičanů je to podle průzkumu jedno, protože nevěří, že nový kabinet něco změní. Pro 48 procent lidí je ale koaliční vyjednávání mezi vlámskými a valonskými stranami již příliš dlouhé. Ať už si ale myslí cokoli, brzké koaliční dohodě Belgičané nevěří.

V pondělí se sešli lídři Nové vlámské aliance (N-VA) Bart De Wever a valonské Socialistické strany (PS) Elio Di Rupo, tedy dvou nejsilnějších stran z voleb, a obnovili jednání o vytvoření koalice. Jednou z nejžhavějších otázek, které musí pracovní skupiny vyřešit, je způsob financování vlády v Bruselu. Ten sice leží ve vlámské části, ale obývá ho převážně frankofonní obyvatelstvo.

Spory o kompetence mezi Vlámy a Valony, financování regionů a obecnější reformy přerozdělování peněz v Belgii jsou dlouhodobými konfliktními liniemi belgické politiky.

Zdlouhavá vyjednávání o vládě v Belgii nejsou ničím novým. Dosavadní rekord drží debaty z roku 2007, tedy z posledních voleb, kdy se dohodu nedařilo najít 194 dní. V letech 1991-1992 to trvalo 103 dní, o čtyři roky dříve 148 dní a mezi roky 1978 až 1979 to bylo 106 dní.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek