Fidesz vyhrál další volby a ovládl vše


Luboš Palata, Lidové noviny, 5. října 2010

Maďaři podpořili v nedělních obecních volbách samovládu Fideszu a premiéra Orbána. Po parlamentu ovládla vládnoucí strana samosprávy v téměř celé zemi. Budapešť bude mít poprvé od války pravicového primátora.

Normálně to bývá naopak. Když politická strana drtivě vyhraje parlamentní volby, dávají voliči instinktivně v těch dalších, regionálních, místních či třeba senátních volbách hlasy opozici. Jenže situace v Maďarsku je jiná. Opozice v čele se socialisty je stále ještě v deliriu z posledních čtyř katastrofálních let vládnutí, které provázely korupční skandály a jež skončilo na hraně státního bankrotu. Fidesz v dubnu se svými více než dvěma třetinami poslaneckých mandátů zcela ovládl parlament, vláda je jednobarevná, do čela státu si Fidesz zvolil jednoznačně stranického prezidenta Pála Schmitta, ovládl veřejnoprávní média… a teď i téměř všechna maďarská města, krajské i obecní samosprávy.

„Je to přinejmenším tak významné vítězství, jakým bylo vítězství v dubnových parlamentních volbách, prohlásil nadšeně premiér Viktor Orbán. „V těchto volbách jsme my Maďaři otevřeli cestu k dosažení všech našich cílů stát se silnou, respektovanou zemí, dodal Orbán, jehož strana získala 58 procent všech odevzdaných hlasů.

To je sice o něco méně než v dubnu, ale před druhými socialisty s 12,4 procenta hlasů má Fidesz obrovský náskok. Orbánovi se také podařilo eliminovat hrozbu ze strany neonacistického Jobbiku, který se s 5,9 procenta hlasů vrátil do skupiny malých stran, jež čeká boj o přežití.

Bildnummer: 54114176 Datum: 08.06.2010 Copyright: imago/Xinhua (100607) -- BUDAPEST, June 7, 2010 (Xinhua) -- With the parliament building in the background road signs stand out of the flood after the water level of River Danube reached 820 cm in Budapest, capital of Hungary, on June 7, 2010. The highest Danube water level of all time in Budapest was 860 cms in 2006. (Xinhua/Dani Dorko)

„Budapešť se znovu stala hlavním městem národa, komentoval výsledek komunálních voleb v městě na Dunaji maďarský premiér Viktor Orbán. Na snímku, pořízeném během záplav 8. června 2010, dosahuje rozvodněný Dunaj k maďarskému parlamentu. Foto čtk

Triumf slavil Fidesz na všech úrovních – získal většinu ve všech krajských zastupitelstvech, ovládl všechna větší města s výjimkou Szegedu a především po dvacetiletém půstu konečně získal i budapešťskou radnici. „Budapešť se znovu stala hlavním městem národa, nechal se slyšet Orbán, čímž nepřímo narážel na porážku liberálů, mezi nimiž má tradičně silné slovo vlivná statisícová budapešťská židovská menšina.

Jenže liberálové jako politická síla zcela zmizeli, jejich populární primátor Gábor Demszky po dvaceti letech v úřadě už nekandidoval. A socialisté byli schopni uhájit jen několik málo „rudých čtvrtí města. Ale to bylo vše – István Tarlos, kandidát Fideszu na primátora získal v přímých volbách hlavy Budapešti 53 procent hlasů, zatímco kandidát opozičních socialistů Csaba Horváth necelých třicet procent. Fidesz má většinu i v městském zastupitelstvu a nemusí vytvářet ani v Budapešti žádnou koalici. „Změníme ducha města, uvedl hned po svém zvolení Tarlos, který doufá, že Budapešti přinese peníze spolupráce s vládním kabinetem.

20 miliard od bank

Orbán, který se podle agentury Reuters netají tím, že si chce vybudovat podmínky pro svoji nepřetržitou vládu příštích patnáct až dvacet let, udělal vše pro to, aby v obecních volbách zvítězil.

Aby si udržel voliče, raději zrušil dohody s Mezinárodním měnovým fondem a zvýšil deficit státního rozpočtu. Přes velké protesty bankovních koncernů zavedl Orbán drastické zdanění v Maďarsku působících peněžních ústavů. Ještě v tomto roce mají banky zaplatit státu v přepočtu dvacet miliard korun, daň je prozatím zavedena na dva roky. Toto mimořádné zdanění umožnilo vládě vyhnout se tvrdým úsporným opatřením.

Popularitu si Fidesz udržel také svým „bojem s mezinárodními institucemi, MMF počínaje a Evropskou unií nekonče, v nichž alespoň z mediálního pohledu vláda chránila „zájmy obyčejných Maďarů. „Ratingové agentury si mohou říkat, co chtějí, o mnoho důležitější je to, co říkají maďarští voliči, nechal se před dvěma týdny slyšet místopředseda Fideszu János Kosa. Fidesz si také udržel voliče slibem 16procentní rovné daně z příjmu fyzických osob a velkorysé podpory rodin s dětmi, což však kvůli nedostatku peněz v rozpočtu bude moci být zavedeno asi až v roce 2013.

Zatímco hra pro voliče Fideszu zatím vychází, mezinárodní finanční instituce, zahraniční partneři a také EU neskrývají nervozitu. S napětím čekají, jaký bude návrh maďarského rozpočtu na rok 2011. „Budeme dále spolupracovat s MMF, věřiteli, finančními trhy, bankami. Ale musí pochopit, že časy, kdy nám svět diktoval, co budeme dělat, jsou pryč, nechal se ale slyšet už citovaný Lajos Kosa.

Autor: Luboš Palata

Sdílet tento příspěvek