13.10.2010
čtk
Trichet nicméně dodal, že ECB učiní všechna opatření nutná k tomu, aby evropská ekonomika zůstala na cestě oživení. Jménem Rady guvernérů nikdy žádné předběžné sliby nedávám. Pouze říkám, že učiníme vše, co je třeba, uvedl Trichet.
Trichet: ne protekcionismu
Základní sazba Evropské centrální banky je na historickém minimu jednoho procenta, kde ji ECB drží už téměř rok a půl. Ve Spojených státech je nyní základní úrok v pásmu nula až 0,25 procenta, což je také minimum. Sazba je tak nízko už od konce roku 2008 a zatím nejsou náznaky, že by se mělo něco v dohledné době změnit.
Šéf ECB rovněž varoval před protekcionizmem, který se začíná projevovat v některých oblastech. Žádná země si podle něj nemůže dovolit uchýlit se k válce jakéhokoli druhu – i když Trichet měl na mysli především válku ekonomickou. V posledních týdnech se objevila hrozba měnové války, která spočívá ve snižování kurzů za účelem podpory exportu.
Weber: návrat ke konzervativním hodnotám
V duchu Trichetových slov se vyslovil i člen bankovní rady ECB Axel Weber. Ten řekl, že fiskální politika je teď v řadě zemí poněkud vypjatá a namístě je návrat ke konzervativním hodnotám a větším úsporám. Weber platí za jednoho z nejvlivnějších členů ECB a spekuluje se o něm jako o nástupci nynějšího šéfa ECB. Weber je nyní šéfem německé centrální banky.
Weber také řekl, že ECB by měla zrušit program odkupu dluhopisů. Upozornil v této souvislosti na riziko, že pokud budou centrální banky s ukončením podpůrných opatření příliš váhat, ekonomice spíše uškodí. Přitom úroky by podle něj mohly růst i dřív, než skončí platnost všech podpůrných opatření.
Autor: Euroskop