13.10.2010
Euroskop
Podle Vondráka na Ostravsku velmi dobře funguje praktická spolupráce firem s universitami a roste i počet inovací. Na druhé straně firmy často chtějí okamžité výsledky, což universita, která se věnuje i učení, nedokáže. Vondrák vidí řešení ve „sdílené budoucnosti, kdy průmysl dlouhodobě definuje cíle, které požaduje.
Propojení výzkumu s universitami na EURO Municipal podpořil i český premiér Petr Nečas, protože až 70 procent výzkumu je spojeno s vysokými školami a nikoli s Akademií věd.
Vondrák považuje za nutné praktické výsledky universit, ne jen publikace článků. Rektor proto kritizoval, že spolupráce škol s firmami se nijak nezapočítává do kritérií hodnocení výzkumu ministerstva školství. Na druhé straně Vondrák považuje chaos vyvolaný umělým pnutím mezi základním a aplikovaným výzkumem za velký problém. Podle něj nemohou bez sebe existovat a absolutní zaměření na aplikovaný výzkum se dlouhodobě nevyplatí.
Vondrák považuje za největší ohrožení českého výzkumu nedostatek financí, kde až 91 procent prostředků přichází od státu, což je úplný protiklad vůči Spojeným státům. Peníze do výzkumu nemůže vyřešit školné, ale jen investice ze soukromého sektoru. Velkou překážkou výzkumu je podle rektora Vysoké školy báňské také „papírování spojené s žádostmi o granty, které silně zatěžuje rozpočet univerzit i lidské zdroje. Například projekt superpočítače IT 4 inovation, na kterém technická universita spolupracuje má 2500 stran.
Autor: Euroskop