15.12.2010
čtk
Podmínkou k tomu, aby se návrhy z občanské dílny museli euroúředníci zabývat, je kromě jiného to, aby se iniciátorům podařilo shromáždit nejméně milion podpisů lidí s hlasovacími právy. Mezi signatáři musejí být občané z nejméně jedné čtvrtiny zemí sedmadvacítky. Zapojit se mohou jen lidé, nikoli firmy či různé organizace.
Dnešní rozhodnutí zákonodárců se všeobecně čekalo, protože už v úterý iniciativě daly zelenou i členské země bloku. Ty si ale vyžádaly, aby projekt, s jehož vznikem počítá lisabonská smlouva o reformě EU, začal fungovat až za rok. Vyjednávání o konkrétní podobě iniciativy a podmínkách, za nichž bude moci být uplatňována, byla poměrně zdlouhavá a složitá.
Šlo třeba o to, kdy se bude prověřovat, zda bude iniciativa vlastně přípustná, respektive kdy se návrhy budou muset instituce EU opravdu seriózně zabývat. Původně se předpokládalo, že by to mohlo být ve chvíli, kdy se organizátorům té či oné iniciativy podaří shromáždit 300.000 podpisů, nakonec to ale bude už při jejím zaregistrování.
Kritici upozorňují na fakt, že údajně v rámci snah zabránit zneužívání iniciativy, byly stanoveny další bariéry – třeba to, že musí odpovídat evropským hodnotám. Jde o snahu, aby se někdo nesnažil prosazovat například trest smrti, proti němuž EU dlouhodobě bojuje.
Autor: Euroskop