Merkelová není dost proevropská, tvrdí německá opozice

16.12.2010
Euroskop

Německákancléřka AngelaMerkelová čelila na včerejším jednání Bundestagu tvrdé kritice opozičních stran kvůli své evropské politice. Kancléřka svou nerozhodností a neevropskostí prohlubuje krizi eurozóny a ničí reputaci Německa, tvrdili poslanci Sociální demokracie a Zelených.

Diskuzí v dolní komoře parlamentu se podle Financial Times prolínala snaha všech řečníků působit co nejvíce proevropsky. Žádný poslanec se nesnažil obvinit Merkelovou, že nejedná dostatečně v německém zájmu, napsal britský deník.

„Euro je náš společný osud, Evropa je naše společná budoucnost, tvrdila sama kancléřka, poté co představila „nutné předpoklady záchranného plánu eurozóny. Patří mezi ně jednohlasná shoda o každé budoucí finanční pomoci členským státům, spuštění pomoci pouze v případě ohrožení celé měnové unie, zahrnutí soukromých investorů do restrukturalizace dluhů, úzké zapojení Mezinárodního měnového fondu a odmítnutí přesunu pravomocí bruselským institucím.

Pochopila Merkelová vážnost krize?

Přesto podle bývalého sociálnědemokratického místopředsedy vlády Franka-Waltera Steinmeiera kancléřka „nepochopila vážnost krize a „nevěnuje pozornost signálům vysílaným Evropskou centrální bankou. Neochota podpořit 440miliardový záchranný mechanismus nebo zvážit společné evropské dluhopisy nutí podle Steinmeiera Evropskou centrální banku nakupovat problémové dluhopisy a půjčovat ohroženým bankám. Tím se podle něj může stát „špatnou bankou Evropy.

Opoziční politik ve středečním článku ve Financial Times navrhl vlastní tříbodový program. Požaduje v něm restrukturalizaci řeckého, irského a portugalského dluhu doplněnou dluhovými garancemi pro zbytek eurozóny a navýšení financí v záchranném mechanismu. Podpořil i myšlenku zavedení evropských dluhopisů a posílení fiskální a politické unie.

Eurobondy Německo připraví o 17 miliard eur

Spolupředseda parlamentní frakce Zelených Jürgen Trittin obvinil Merkelovou z dezorientace. Navíc je podle něj vedena strachem z veřejného mínění a její akce krizi eurozóny zhoršily. Odmítnutím eurobondů kancléřka „shodila ze stolu rozumný návrh, řekl Trittin. „To dělá Němce nepopulární v eurozóně, dodal.

Vládní tábor hájil mluvčí koaličních Svobodných demokratů Otto Fricke. Zavedení evropských bondů by Německo přišlo na 17 miliard eur, protože by vzrostly úroky a tím náklady na splácení dluhů, tvrdil Fricke.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek