Wikileaks: Berlusconi je pro USA užitečný

16.12.2010
Euroskop

Berlusconiho židle se nebezpečně kymácí již od kolapsu jeho první vlády v roce 1994. Tento týden však vítězstvím v hlasování o důvěře opět prokázal svůj tuhý kořínek a navíc se objevily nové informace z WikiLeaks, podle kterých je stárnoucí premiér přes veškeré osobní nedostatky pro Američany potřebný.

„Může být lákavé odmítnout Berlusconiho s jeho osobními slabostmi, veřejnými exhibicemi a občas nepředvídatelnými politickými soudy jako lehkomyslného mluvku, ale věříme, že by to byla chyba, napsala vysoko postavená americká diplomatka Elizabeth Dibble v depeši pro Obamu v červnu 2009. „Navzdory všem chybám, Berlusconi byl hlavním pilířem italské politiky v posledních 15 letech a vše nasvědčuje, že jím bude i v nadcházejících letech, stojí ve zprávě pro Washington.

Americká ambasáda v Římě se obává možných korupčních vztahů italského premiéra s Vladimírem Putinem a komerčních vztahů s Íránem. Na druhou stranu oceňuje, že „Berlusconi trvale přistupoval na naše důležité vojenské požadavky, i přes domácí rizika, stojí v depeších.

Šest vojenských základen USA s 15tisícovými personálem na italském území „zajišťuje bezkonkurenční svobodu akce a je zásadní pro naši schopnost přinášet stabilitu do Středomoří, Severní Afriky a na Blízký východ, napsala Dibbleová.

Ačkoliv se Berlusconi svým vládnutím nenapravitelně zkompromitoval, jeho schopnost zůstat u moci reflektuje, jakým způsobem změnil Itálii, komentuje poslední události Financial Times. Jedním z nástrojů, který jej drží u kormidla je volební systém, který sám prosadil. Jeho působení nepřispívá k politické stabilitě. Problémem apeninské země je ale skutečnost, že vládní strana nemá za stárnoucího premiéra žádného nástupce, dochází k závěru britský deník.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek