17.05.2011
čtk
Portugalsko je třetí zemí eurozóny, která musela požádat o finanční pomoc. Předtím mezinárodní společenstvo zachraňovalo Řecko a Irsko a není vyloučeno, že v nejbližší době bude muset opět pomoci Řekům.
Pro Čechy nebude pomoc Portugalcům spojena s žádnými přímými výdaji. Garance z takzvaného Evropského mechanismu finanční stability (EFSM) by museli zaplatit jen v případě, že by Lisabon nedostál svým závazkům. Česko sice neplatí eurem, ale EFSM se účastní stejně jako všech zbývajících 26 členských států EU. Jen v případě Irska česká vláda poskytla garance za 6,7 miliardy korun. Evropská sedmadvacítka přitom pomoc rovnoměrně rozdělí právě mezi EFSM a záchranný fond eurozóny označovaný zkratkou EFSF.
Neznamená to, že (Česko) zaplatí jednu jedinou korunu. Jenom tam má svůj podíl garancí a je maximálně nepravděpodobné, že by kdy skutečně se tato garance stala realitou. To znamená, že by EU požádala Českou republiku ať doplní evropský rozpočet, řekl novinářům český ministr financí Miroslav Kalousek.
Podle něj je pomoc Portugalsku vykoupena velmi přísnými úspornými opatřeními, které bude muset tamní vláda přijmout. Dojde k reformě pracovního trhu, zvýšení spotřebních daní, zmražení platů ve veřejné správě, ke snížení důchodů. To jsou opatření, která musí být důslednější a bolavější než nezbytná opatření, která teď navrhuje česká vláda, protože Portugalsko už je v situaci, kdy není schopno na trzích dofinancovávat svůj dluh, dodal ministr.
Portugalci ovšem počítají s tím, že se na finanční trhy v dohledné době vrátí. Napovídá tomu i společné prohlášení ministrů financí. Portugalské úřady budou postupovat tak, aby motivovala soukromé investory držet portugalské dluhopisy na dobrovolné bázi, uvádí prohlášení.
Autor: Euroskop