18.05.2011
čtk
„Podmínkou (pro přijetí Srbska do EU) není samo zadržení a vydání Mladiče, ale zjevná politická vůle v tomto směru a účinná spolupráce srbské vlády s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY),“ řekl Asselborn po jednání se svým srbským protějškem Vukem Jeremičem.
Generální prokurátor ICTY Serge Brammertz má počátkem června předložit Radě bezpečnosti OSN zprávu o vývoji spolupráce ICTY s Bělehradem. Jeho názor se odrazí i ve zprávě EU, která se připravuje na říjen.
Mladiče hledá ICTY hlavně kvůli vraždám tisíců bosenských Muslimů ve Srebrenici v roce 1995. Další podezřelý Goran Hadžić je podezřelý z válečných zločinů za války v Chorvatsku. Všeobecně se soudí, že se oba skrývají někde v Srbsku za pomoci tamních ultranacionalistů.
„Věřím, že také Srbsku se v brzké budoucnosti podaří Mladiče a Hadžiče dopadnout a předat k soudu,“ řekl Asselborn. Lucemburský ministr ale poukázal na precedens v případě Chorvatska, které se stalo kandidátskou zemí v roce 2004, ačkoli chorvatský generál Ante Gotovina hledaný pro válečné zločiny byl zatčen až v prosinci 2005. EU tehdy došla k závěru, že v Záhřebu existuje „jasná politická vůle“ Gotovinu dopadnout a vydat tribunálu OSN. Nakonec byl Gotovina vypátrán na Kanárských ostrovech.
Autor: Euroskop