25.05.2011
čtk
Evropská unie naváže finanční pomoc pro země mimo evropskou sedmadvacítku na demokratické změny. Peníze tak již těžko dostanou autoritářské režimy, což se podle kritiků v minulosti často dělo. Novinářům to řekli šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová a český eurokomisař pro rozšíření a sousedskou politiku Štefan Füle.
Právě sousedské politiky, což je termín zahrnující kontakty Evropské unie zejména se státy severní Afriky, Blízkého východu a s bývalými sovětskými republikami, se změny týkají nejvíce. Podle Füleho unie bude hodnotit celou řadu kritérií, mezi něž patří i svobodné volby, svoboda projevu a tisku a svoboda shromažďování.
Evropskou unii vedou ke změně přístupu ke státům spadajícím do sousedské politiky události posledních měsíců v severní Africe a na Blízkém východě. Revoluční hnutí svrhlo mimo jiné i autoritářské režimy Husního Mubaraka v Egyptě či režim Zína Abidína bin Alího v Tunisku. Obě země přitom dosud patřily mezi příjemce unijních dotací navzdory problémům s porušováním lidských práv.
Autor: Euroskop