Nejste vidět, kritizují Ashtonovou


Tereza Šupová, Lidové noviny, 25. května 2011

I šéf české diplomacie zmínil na pondělní schůzce jednu výtku na adresu unijní ministryně zahraničí

Není vidět, reaguje pozdě a ještě chce pro svůj úřad navýšit rozpočet. To jsou základní výtky směřující k ministryni zahraničí EU Catherine Ashtonové, přesněji řečeno vysoké představitelce EU pro bezpečnostní a zahraniční politiku.

Již na začátku května se snesla na hlavu Ashtonové kritika z Belgie. Jak informoval server EUObserver, přisadil si belgický ministr zahraničí Steven Vanackere, který zmínil konkrétně „ticho, pokud jde o reakce na zásadní zahraničněpolitická témata, neexistenci nějaké dlouhodobé strategie i chabé spravování její agendy. Ashtonová podle něj selhala, pokud jde o její úkol, aby Evropská unie mluvila jedním hlasem, řekl Vanackere v rozhovoru pro belgický deník Le Soir. „V nepřítomnosti určitého centrálního hráče, který rychle reaguje, dělá analýzy a závěry, jsou to dnes Němci, zítra Francouzi či Angličané, kdo se této role místo ní zhostili. Výsledek je pak odstředivý, nikoli dostředivý, poznamenal belgický šéf diplomacie.

Nyní přišly další výhrady z Británie, které zazněly jak v médiích, tak i přímo na pondělní schůzce šéfů diplomacií všech zemí sedmadvacítky s unijní ministryní zahraničí. Podle Davida Lidingtona, náměstka britského ministra zahraničí pro Evropu, návrh Ashtonové na zvýšení rozpočtu jejího úřadu pro příští rok o 30 milionů eur na 490 milionů eur neprojde. „Myslím, že by se měli vzpamatovat, co se týče rozpočtu. Navýšení o 5,8 procent je něco absurdního, prohlásil doslova před novináři Lidington.

Czech Foreign Minister Karel Schwarzenberg, right, talks with European Foreign Policy Chief Catherine Ashton as they arrive for an EU foreign ministers meeting at the EU Council in Brussels, Monday Nov. 22, 2010. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Nedejte jí pravomoc ani peníze a pak ji kritizujte, že nic nedělá. Baronka Ashtonová je se svým úřadem snadný terč. Na snímku hovoří s knížetem Schwarzenbergem na jednání ministrů zahraničních věcí EU v Bruselu 22. listpadu 2010. Foto AP

„Mít lidi na místě stojí peníze

Právě britští konzervativci, kteří nyní společně s liberálními demokraty v ostrovním státě vládnou, patří k největším kritikům úřadu vysoké představitelky EU, tedy Evropské služby pro vnější činnost. Ani Češi ale nezůstávají pozadu. „Otevřel jsem to minule na konferenci předsedů, když nám byl poprvé představen rozpočet. Vzhledem k výkonům, jaké ta služba provádí, tak není moc důvod jim dopřávat, uvedl pro LN europoslanec Jan Zahradil, šéf frakce evropských konzervativců a reformistů (nově čtvrté největší v europarlamentu), kam britští toryové také patří.

Dostává tedy Ashtonová při svých návštěvách unijního sněmu nějaké nepříjemné otázky, což by se nabízelo? Podle Zahradila prý ani ne. „Není to ale tím, že by s ní tady panovala nějaká spokojenost, ale tím, že spíš její autorita je tak nízká nebo ji nikdo nebere moc vážně, že to nikomu ani nestojí za to, aby ji nějak ,griloval‘, dodal český europoslanec.

Catherine Ashtonová se všem výtkám na pondělní schůzce ministrů zahraniční bránila. Více peněz do rozpočtu prý potřebuje i kvůli novým projektům v zemích severní Afriky, které procházejí procesem transformace po nedávných povstáních. Například nedávno Ashtonová otevřela kancelář EU v baště libyjských povstalců Benghází. Unie chce také zvýšit svou přítomnost v Egyptě a Tunisku. „To znamená mít lidi na místě, a to stojí peníze, citoval unijní šéfku diplomacie EUObserver.

Úřad „nefunguje optimálně

Francouzi a Rakušané se zase opřeli do britské baronky kvůli celkovým výkonům jejího úřadu. Alain Juppé zmínil, že by měla reagovat rychleji na nejnovější světové dění, rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger zase uvedl, že unijní diplomatický servis „nefunguje optimálně. Italové se jí prý naopak zastali, a jak LN potvrdil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, zazněla na její adresu i pochvala za činnost v Bosně a právě za návštěvu Benghází.

Nicméně i český ministr zmínil jednu výhradu: „Já jsem řekl, že považuji za nedostatečné sdílení informací mezi delegáty Evropské unie a místními velvyslanci. I Schwarzenberg ale dodal, že na druhou stranu to má Catherine Ashtonová těžké, protože „nemá dostatek prostředků, aby tu službu dobudovala. Podobného názoru je i Pierre Emmanuel Thomann z bruselského Evropského institutu pro mezinárodní vztahy. „Kdokoli by vzal tu práci, by byl ve stejné obtížné pozici. Neexistuje žádná shoda na unijní politice navenek. Pořád tu máte 27 odlišných zahraničních politik, citoval Thomanna britský server Public Service Europe.

Autor: Tereza Šupová

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality