Eurozóna se shodla na nové pomoci Řecku

20.06.2011
čtk

Eurozóna se po takřka sedmihodinovém nočním jednání shodla, že zadlužené Řecko bude muset dostat nový záchranný balík finanční pomoci a že by se do něj měl zapojit na dobrovolné bázi i soukromý sektor. Ministři financí eurozóny ale nerozhodli o uvolnění dalších miliard na pomoc Aténám z prvního pomocného balíku. Podmínkou k tomu jsou další úsporná opatření v Řecku.

Ministři se na nočním jednání shodli, že potřebný nový záchranný balík pro Řecko by měl být financován jak ze státních, tak ze soukromých zdrojů. Podrobnosti o této zcela nové finanční strategii, jak to eurozóna v prohlášení označila, by měly být definovány počátkem července.

Dohodli jsme se na dobrovolném zahrnutí soukromého sektoru, ač ještě před týdnem či dvěma byly na stole různé možnosti, řekl Juncker. Mělo by jít o to, že soukromí věřitelé ve chvíli, kdy řecké půjčky budou splatné, nahradí tyto půjčky dalšími ve stejné výši. Tento přístup zastávala třeba Francie, ale i Evropská centrální banka či Evropská komise. Aténám by se tak měly vyhnout tomu, že nebudou mít na splácení dluhů.

12 miliard Atény dostanou po splnění podmínek

Ministři však neodsouhlasili uvolnění další části již schváleného úvěru ve výši 12 miliard eur. Musíme vyčkat na konečné schválení programu (úspor a reforem), na kterém se Řecko dohodlo s evropskými partnery, řekl šéf eurozóny Jean-Claude Juncker v Lucemburku.

Suma 12 miliard eur na půjčky Řecku je částí záchranného plánu, v jehož rámci MMF a eurozóna přislíbily výměnou za zásadní škrty a reformy Aténám celkem 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč) pomoci. Řecko tyto peníze potřebuje k tomu, aby přežilo léto, tedy aby mělo na splátky dluhů.

V Řecku škrty vyvolávají ostré protesty a vedly i ke změně ve vládě. O novém kabinetu by se mělo rozhodovat v příštích dnech, o nepopulárních škrtech, které mají ušetřit další téměř tři desítky miliard na výdajích státu, na konci měsíce. Navíc země musí přistoupit k masivní privatizaci, s níž mnozí v Řecku nesouhlasí.

Peníze mohou přijít v půli července

Podle Junckera by Řekové v případě, že Atény dostojí svým slibům a závazkům, peníze mohli získat v polovině července. Pokud by se Řecko dalších peněz nedočkalo, právě v polovině července by patrně muselo přistoupit k vyhlášení platební neschopnosti. To by ale mohlo vnést chaos na finanční trhy a citelně zasáhnout mnohé banky a další finanční instituce.

Eurozóna také Řecko vyzývá k jednotnému postupu, avšak tamní opozice zatím na nějakou celonárodní dohodu odmítla přistoupit a požaduje předčasné volby.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek