Dvourychlostní Evropa podle Britů, nebo odchod z EU do 10 let


Hana Kopecká, EUROSKOP, 12. srpna 2011

Z krize společné měny možná vzejde dvourychlostní Evropa podle britských představ. Eurozóna přijde o Řecko a dostane centrální orgán pro rozdělení pomoci krachujícím státům. V rozhovoru pro portál EurActiv to předpověděl britský ekonom Andrew Lilico.

Prvním pokrokem v krizi eurozóny bude centrální orgán, který nastaví jasná pravidla pro finanční transfery z fungujících do krachujících států. Ty jsou v současnosti nevyhnutelné, ale probíhají nahodile a o jejich využití rozhodují sami příjemci. To se nelíbí velkým plátcům, zejména Německu. Berlín je zásadně proti transferům, nad jejichž využitím nemá kontrolu, říká Andrew Lilico. Připouští však, že další fungování eura na převodech závisí, do budoucna by měly být ještě mnohem vyšší.

Eurobondy jako poslední možnost

Němci krachujícím státům pomohou, jen chtějí dát peníze někomu, komu věří. Evropští představitelé proto uvažují o zřízení centrálního orgánu, který by rozhodoval o finanční pomoci i jejích podmínkách. K názoru, že fiskální integrace nemůže zůstat jen v rukou členských států, se přiklání i Lilico.

Peníze musí jít od dárců do Bruselu a teprve potom ke svým příjemcům, vysvětluje princip centrálního orgánu. Měla by také existovat varianta eurobondů, ovšem až na posledním místě, říká ekonom, podle kterého je prioritou rozšíření působnosti strukturálních fondů a vytvoření centrálního daňového orgánu.

Británii udrží jen dvourychlostní EU

Fiskální integrace je cesta k dvourychlostní Evropě, což potěší staré členské státy mimo eurozónu. Euro bylo od začátku koncipováno jako měna všech, ale fiskální unie povede k dvoustupňové integraci, s Británií a dalšími na její vnější straně, popisuje Lilico vizi Evropy, jakou si v Londýně už dlouho přejí. Dostanou-li ji, dost možná budou k Bruselu vstřícnější.

Euroskeptici zleniví, ubude jim totiž práce, vysvětluje svou teorii ekonom, podle kterého je dvourychlostní Evropa jediná šance, jak udržet Británii v EU. Nedojde-li k ní do příštích deseti let, britská vláda z unie vystoupí pod tlakem veřejného mínění, myslí si. Fakt, že s Lisabonskou smlouvou nesouhlasí 86 procent Britů, jeho prognóze jen nahrává.

Z eurozóny vypadne Řecko, možná Portugalsko

Současné spekulace o krachu Itálie a Španělska Lilico odmítá, jako přehnané. Problémem Španělska je bankovní sektor, státní dluh ohrožen není. Nezkolabuje-li euro, což vidím jako nepravděpodobné, také Itálie své závazky splní, mírní předpovědi ekonom. Relativně optimisticky vidí i další osud společné měny. Myslím, že eurozóna dluhy vstřebá. Dojde ke změně smluv, hlubší ekonomické i politické integraci a také k vyloučení některých krachujících států. Těžko mluvit konkrétně, ale určitě vypadne Řecko, možná i Portugalsko, uzavírá svou vizi Lilico.

Autor: Hana Kopecká, Euroskop

Andrew Lilico je ředitelem a hlavním konzultantem poradenské společnosti Europe Economics. Vedle členství v národním stínovém výboru pro měnovou politiku připravuje finanční regulace pro Komisi a Evropský parlament.

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality