Proč je Cameron vítězem pouličních bouří


Hana Kopecká, EUROSKOP, 18. srpna 2011

Zdá se, že David Cameron netrpí důsledky nepokojů, které před týdnem zpustošily části Londýna a dalších britských měst. Naopak. Jak píše The Economist v rubrice Bagehot, následná politická debata nasadila pravicový kurz, který přeje konzervativní politice a premiérovi zvláště.

Z politického hlediska je řešení národní krize zásadnější, než její průběh. Reagoval premiér včas? Měla vláda akční plán? Uklidnila komunikační strategie voliče? Pokud ano, posbírá kabinet politické ovoce, v opačném případě sklidí bouři. Společenská a pořádková krize se v Británii ukázala jako šance pro řadu konzervativních názorů, dříve vnímaných jako příliš tvrdé: že snahy o liberalizaci policie zašly příliš daleko; že slabost vlády provokuje výtržníky spíš, než pevná ruka; že přes všechny řeči o úzké čáře mezi porušováním svobody a autoritářstvím, je opačná cesta laxnosti a bezpráví mnohem nebezpečnější.

Cameron – hlava: Leader of Britain's, Conservative opposition party David Cameron speaking to the media in London, Tuesday, May 12, 2009. Cameron, banned members of his party Tuesday from filing expense claims for food and household items amid public outrage after lawmakers sought reimbursements for items such as swimming pool construction and tennis court upkeep. Cameron said his party's lawmakers would reimburse the taxpayers for expenses deemed inappropriate, such as chandeliers, sleigh beds and manure. The Conservative Party leader said that the public could not abide by the expenditures, even though they were technically allowed under the complicated system for claiming household costs.
Posílí po nepokojích v Londýně premiér David Cameron podobně jako železná lady Margaret Thatcherová v 80. letech? (foto: čtk)

Více pořádku, méně svobody

Jen zasněný britský liberál by dnes postavil svobodu nad pořádek. Kriminalita pálí voliče více, než školství a zdravotnictví. Až se veřejnost vzpamatuje z pouličních bouří, možná si všimne i dalších sociálních problémů, spekuluje Bagehot. Ačkoli levice národ prosí, aby zohlednil sociální příčiny nepokojů, měla by si dát pozor, co si přeje. Volič by mohl dojít k závěru, že za výtržnictvím není chudoba, diskriminace, ani škrty; jen na sociální dávky a rozvrácené rodiny v současnosti putuje polovina britského národního důchodu, uvádí Bagehot.

Ačkoli je hloupé spekulovat o vítězi nepokojů, politická historie mluví jasně; pouliční bouře tradičně posilují pravici. Londýnské požáry Brixtonu a Tottenhamu v osmdesátých letech dopomohly k vítězství Margaret Thatcherové podobně, jako chaos na francouzských předměstích v roce 2005 Nicolasi Sarkozymu. Britské sociální nepokoje by zřejmě posílily jakéhokoli toryovského premiéra, ale v případě toho současného mohou mít ještě větší vliv.

Více konzervativců, méně liberálů

Jak Cameron voličům sám připomněl, o krizi společnosti mluvil už řadu let. Mnohým uniklo, že jeho hlavní opoziční ideou nebyla módní ekologie, ani úspory, které přišly příliš pozdě, ale kulturní konzervatizmus, oproštěný od religiozity a předsudků o rase a sexualitě. Často upozorňoval na rozdělené komunity i na konec odpovědnosti, což je jeho oblíbené slovo. Ukazuje se, že premiér ke konzervativní modernizaci konvertoval jen liknavě a později pro dobro koalice. V té mu liberální demokraté slouží jako kontrola vlastních politických instinktů; Cameron tak například upustil od oživení promanželské daňové politiky.

Po nepokojích je konzervativní premiér ještě konzervativnější, než před měsícem. Některé oblasti Británie diagnostikoval jako sociálně nemocné a vyzval k jasnému kodexu hodnot a norem. Tento obrat pravděpodobně znepokojí liberály, kteří už začínají chápat, kdo je opravdový David Cameron. Po nepokojích pravděpodobně ten, jakého jeho země potřebuje, uzavírá Bagehot.

Autor: Hana Kopecká, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality