01.09.2011
čtk
S plánem na vypracování nové libyjské ústavy a vypsání voleb během půldruhého roku se dnes mají představit libyjští povstalci na pařížské konferenci „přátel Libye“, kde se sejdou se zástupci zhruba 60 zemí světa a řady mezinárodních organizací. Konference podle diplomatů odstartuje i souboj o lukrativní zakázky při obnově libyjské infrastruktury, do něhož se zapojí i bývalí spojenci Muammara Kaddáfího jako Rusko nebo Čína. Česká republika na pařížské konferenci zastoupena nebude.
Jednání, jehož program má začít v 17:00 SELČ v Elysejském paláci a nemá přesáhnout tři hodiny, se účastní vůdci libyjské Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Džalíl a Mahmúd Džibríl, 13 hlav států a 19 předsedů vlád.
Spojené státy zastupuje americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, OSN generální tajemník Pan Ki-mun. Do jednání za zavřenými dveřmi se rovněž zapojí zástupci Severoatlantické aliance, Evropské unie, Africké unie, Ligy arabských států a Organizace islámské konference. Diskusi budou předsedat francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský ministerský předseda David Cameron.
Cílem jednání je dohodnout harmonogram poválečné politické a ekonomické rekonstrukce Libye. V zákulisí se podle analytiků odehraje tvrdý boj o zakázky na využívání bohatých libyjských ropných zdrojů a na budování infrastruktury. Očekává se ofenziva hlavně francouzských firem, kromě lukrativních zakázek v petrochemii jsou ve hře projekty na revitalizaci telekomunikací, turistiky, energetiky, stavebnictví a vodních zdrojů.
Konference přátel Libye zároveň poprvé povstalcům poskytne příležitost seznámit svět se svými záměry. Podle očekávání se budou zasazovat zejména o uvolnění zmrazených Kaddáfího účtů, které potřebují na udržení chodu státu a zajištění základních potravin a paliva pro obyvatelstvo.
Neopakovat iráckou cestu
Povstalci mají zároveň rozptýlit obavy, že se Libye po ukončení občanské války vydá krvavou cestou Iráku dodnes zmítaného atentáty a násilím. Západní státy podle agentury AP nechtějí opakovat americké chyby z Iráku, kde vítězové vyhnali z policejních a armádních jednotek stoupence bývalého režimu. Ti se pak ocitli na ulici bez práce, ale se zbraněmi v rukou.
Povstalecká NTC podle britských diplomatů bude pečlivě rozlišovat mezi státy, které podporovaly její ozbrojený boj, a těmi, které mají na rukou krev ze spolupráce s Muammarem Kaddáfím. Tato výhrada se vztahuje hlavně na některé africké země, které odmítly NTC uznat, dokud neskončí ozbrojené boje. Hlavní z nich, Jihoafrická republika, byla do Paříže pozvána, ale účast nepotvrdila.
Ne všichni byly pozváni
Podle diplomatů by se výhrady NTC mohly vztahovat i na Rusko a Čínu, které na pařížské konferenci vysokou oficiální delegací zastoupeny nejsou. Vyslaly ale obě do Francie poměrně významné diplomaty, což Západ interpretuje jako signál, že Moskva a Peking pochopily změnu poměrů. Čínu má na konferenci zastupovat náměstek ministra zahraničí Čaj Ťün, Rusko zvláštní prezidentský vyslanec Michail Margelov.
Česká republika NTC uznala v pondělí, tedy v době, kdy už většina ostatních států EU povstalce svým uznáním diplomaticky podpořila. Podle neoficiálních informací Česko pozvání k účasti na pařížské konferenci nedostalo a zastoupeno tu nebude. Hrad ani česká vláda tuto informaci oficiálně nekomentovaly.
Americká vláda dala ve středu najevo, že v Paříži hodlá dál přesvědčovat libyjské úřady o nutnosti vydání Muhammada Midžrahího, atentátníka z Lockerbie, který byl před dvěma roky za sporných okolností propuštěn ze skotského vězení. Washington ale nehodlá jeho vydání spojovat s uvolněním zmrazených libyjských účtů, které je podle amerických médií pro politiku USA daleko větší prioritou.
Autor: Euroskop