01.09.2011
čtk
Širší pravomoci záchranného fondu se nelíbí některým německým zákonodárcům, kteří chtějí mít silnější slovo při jeho rozhodnutích. Podle Schäubleho by v takovém případě nedokázal EFSF dostatečně rychle reagovat na vývoj na finančních trzích.
Při vytváření parlamentních rozhodnutí musíme brát zřetel na to, abychom nerozpálili spekulativní procesy, upozornil ministr v německé veřejnoprávní televizi. Vyjádřil nicméně přesvědčení, že se nakonec najde přijatelné řešení a německý parlament rozšířený EFSF schválí.
Už ve středu příslušný návrh odsouhlasila vláda a poslanci Spolkového sněmu ho mají začít projednávat příští týden. Závěrečné hlasování se očekává 29. září a o den později by se k němu měla vyjádřit horní parlamentní komora, Spolková rada.
Pokud by si Berlín prosadil větší vliv svého parlamentu na EFSF, panují obavy, že se podobných privilegií začnou dožadovat i další státy, což by akceschopnost fondu omezilo asi ještě více.
Záchranný fond EFSF by měl mít větší pravomoci, na nichž se na mimořádném summitu v Bruselu v červenci dohodli lídři eurozóny. Využít jich ale bude smět jen za přesně stanovených podmínek. Bude se zřejmě moci angažovat v rekapitalizaci bank, nakupovat státní dluhopisy a preventivně obstarávat úvěry zemím, které se ocitnou v potížích. Německo má být jeho největším přispěvatelem.
Autor: Euroskop