08.09.2011
Euroskop
Dojde-li v eurozóně k vytvoření fiskální unie, požádá Británie o opt-out ze směrnic týkajících se pracovního práva a regulace finančních služeb. Ve sněmovně v úterý řekl premiér David Cameron, píše britský EurActiv.
Krize společné měny dala Britům příležitost k ochraně vlastních zájmů. Na dotaz poslaneckého výboru, jak by se zachoval, kdyby země eurozóny založily skrze novou smlouvu fiskální unii, Cameron odpověděl, že ačkoli taková změna není nevyhnutelná, Britům by otevřela možnost znovu projednat vztahy s Bruselem, nejlépe skrze výjimky z nových smluv.
Otázka výboru reagovala na vyjádření německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, podle kterého nelze řešit krizi eurozóny bez nástupce Lisabonské smlouvy. Ministr to řekl minulý týden na schůzce křesťanských demokratů.
Případné britské výjimky by se pravděpodobně zaměřily na směrnice o pracovní době a regulaci finančních služeb. Existují oblasti, kde dokáže být evropská politika neuvěřitelně frustrující, například směrnice o pracovní době a další legislativa, která sice formálně spadá pod oblast ochrany zdraví, ale fakticky se jedná o pracovní právo, uvedl Cameron, podle kterého by tyto politiky měly být ve výlučné pravomoci členských států.
Vedle výjimek z pracovního práva se Británie snaží vymanit také z finančních regulací, kde konzervativci už delší dobu vidí ohrožení. Náš finanční sektor je velký a úspěšný, což vzbuzuje závist zemí, které takový nemají a rády by kontrolovaly alespoň jeho část, naznačil Cameron další možnou výjimku z unijního práva.
Autor: Euroskop