14.09.2011
čtk
Plynovod, který se začal stavět v březnu, je na české straně dlouhý deset kilometrů. Milan Řepka, mluvčí společnosti Net4Gas, která v Česku provozuje síť páteřních plynovodů, informoval, že stavba stála sedm milionů eur. Polovinu z této částky financuje Evropský energetický plán pro rozvoj (EEPR).
Na polské straně je plynovod dlouhý 22 kilometrů a v polském Těšíně je také hraniční stanice Storku. Tu dnes oba premiéři otevřou. Na české straně v Chotěbuzi je traťový uzávěr. Řepka uvedl, že plynovod je provozuschopný už od počátku září a plyn v něm začne proudit bezprostředně po slavnostním uvedení do provozu. Nejprve bude zemní plyn směřovat z Česka do jižního Polska, později se bude potrubí využívat pro oba směry.
EEPR slouží k podpoře rozvoje evropské plynárenské soustavy. Smyslem je snížit závislost na dodávkách plynu z Ruska. Firma Net4Gas, která patří do skupiny RWE, je výhradním držitelem licence na přepravu zemního plynu v České republice. Na polské straně plynovod Stork staví společnost Gaz-System.
Autor: Euroskop