Nizozemsko a Finsko proti rozšíření Schengenu

22.09.2011
Euroskop

Dnešní schůzka ministrů vnitra rozhodne o přijetí Bulharska a Rumunska do Schengenského prostoru. To ohrožuje opozice Nizozemská a Finska, které se obávají rozšíření korupce a organizovaného zločinu.

Mandát pro rozšíření schengenského prostoru do Rumunska a Bulharska zamítl finský i nizozemský parlament. Poslanci se vyslovili i proti omezené variantě volného pohybu na letiště a přístavy, která počítala s projednáním zrušení pozemních hranic k 31. červenci 2012. S touto možností nedávno souhlasily Německo a Francie.

Ačkoli oba státy splnily technické požadavky rozšíření, kvůli přebujelé korupci nemáme jistotu, že hranice dokáží zabezpečit, řekl finský ministr vnitra Paivi Rasanen pro YLE News. Reagoval na stanovisko Evropského parlamentu, který vyzval k přijetí obou zemí. Jeho role je však pouze konzultační. Přijetí vyžaduje jednomyslnost všech 22 členů zóny volného pohybu i EU. Norsko, Island a Švýcarsko, které jsou pouze v Schengenu, tak hlasovací práva nemají.

Europoslanecká frakce sociálních demokratů včera varovala před dvojím metrem a dvoustupňovým občanstvím v případě, že Rumuni a Bulhaři nebudou přijati. Jak však poznamenává server EU Observer, z praktického hlediska záležitost nemá vliv na běžné občany, kteří se v rámci Schengenu obejdou bez pasů. Zamítnutí už ale ovlivní nákladní automobily a autobusy, které budou na hranicích nadále čekat.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek