28.09.2011
čtk
Je čas, aby finanční sektor přinesl společnosti svůj příspěvek, řekl Barroso ve Štrasburku před europoslanci při přednesu zprávy o stavu Evropské unie. Připomněl, že členské státy v posledních třech letech schválily pomoc či záruky pro finanční sektor ve výši 4600 miliard eur.
O zavedení daně z finančních transakcí se v EU i ve světě nějakou dobu hovoří. Mezinárodnímu společenství se ale zatím nepodařilo dohodnout na společném postupu. S tímto návrhem se Evropská unie stane předjezdcem v globálním zavádění daně z finančních transakcí, řekl k rozhodnutí eurokomisař pro daňové otázky Algirdas Šemeta. Jsem přesvědčený, že naši partneři v G20 budou zájem tuto cestu následovat, dodal.
Nečas: ČR návrh nepodporuje
Česká vláda koncem srpna uvedla, že se zavedením daně z finančních transakcí nesouhlasí. Podle premiéra Petra Nečase má v této věci kabinet podporu České národní banky. Nečas upozornil, že by šlo o průlomový moment, protože případný souhlas s poplatky za bankovní transakci by de facto vedl k zavedení prvních evropských daní.
Samozřejmě my nemáme sebemenší pochybnosti, že banky by za jakékoli finanční transakce přenesly náklady poplatků na koncové uživatele, čili na klienty. Koneckonců jak už to banky v České republice díky své poplatkové politice dělají, řekl Nečas.
Berlín pro, Londýn proti
Plán na zavedení daně z finančních transakcí podporuje Německo. Proti ostře vystoupila například Británie a řada evropských bank, podle nichž tato daň nebude mít na stabilizaci trhů žádný vliv.
Londýn kritický postoj zopakoval. Jakákoli daň z finančních transakcí by musela být uplatňována globálně a je celá řada praktických věcí, které je třeba dopracovat, citovala agentura Reuters prohlášení britského ministerstva financí. To nicméně v případě, že by šlo o koordinované a globální opatření, by neměl být problém.
Autor: Euroskop