Marie Bydžovská, EUROSKOP, 28. září 2011
Rakouské a italské banky požadují, aby Evropská komise zahájila vyšetřování maďarského zákona, který umožní splatit hypotéky ve švýcarských francích ve vládou stanoveném kurzu, který je o pětinu nižší než aktuální kurz. Opatření, které banky srovnávají s „vyvlastněním“, podle nich ohrožuje bankovní systém a vytváří nebezpečný precedent.
Maďarský parlament minulý týden schválil zákon, který dovoluje držitelům hypoték ve švýcarských francích a v eurech splatit do konce roku úvěry v kurzu přibližně o pětinu nižším než aktuální hodnota švýcarské měny. Ztráty silně postihnou bankovní systém. A to, jak domácí finanční instituce jako OTP, tak zahraniční domy, které investovaly v Maďarsku jako například rakouská Erste Bank a Raiffeisen Bank International nebo italská UniCredit.
Podle mluvčího maďarské vlády si vzalo úvěry v cizí měně milión Maďarů, z toho více než 90 procent jich je ve švýcarských francích. Hodnota maďarských úvěrů ve francích podle agentury Reuters dosahuje 18 procent HDP země. V době krize se švýcarský frank stal „bezpečným přístavem pro investory a jeho kurz strmě rostl. S ním i náklady na splácení maďarských hypoték v této měně.
Guvernér centrální banky Andras Simor odhaduje, že pětina majitelů hypoték v cizí měně využije možnost umořit hypotéku v kurzu 180 forintů za švýcarský frank a 250 forintů za euro. V pondělí byl oficiální kurz 238 forintů za švýcarský frank a 290 forintů za euro. |
Citelnou ránu přinese rozhodnutí maďarské vlády rakouským bankám, které zaměřily svou investiční strategii na střední Evropu. Na hospodářských vyhlídkách regionu výrazně závisí jejich zisk. Rakouské banky podle agentury Reuters v Maďarsku poskytly úvěry v zahraničních měnách v hodnotě 6 miliard eur. Analytici JPMorgan spočítali, že například Erste Bank (matka České spořitelny) přijde kvůli tomuto opatření v roce 2011 o 86 milionů eur, což představuje 9 procent očekávaného zisku Erste Group.
„Nutit účastníky trhu přijmout enormní účetní ztráty prostřednictvím legislativně stanovených cen a měnových kurzů není přijatelná praxe v tržní ekonomice, napsala svému maďarskému protějšku Gyorgymu Matolcsymu rakouská ministryně financí Maria Fekterová.
Negativní dopad ponese maďarská ekonomika
Finančníci se obávají, že maďarský příklad by mohl být nebezpečným precedentem a mohl by inspirovat jiné středo-a východoevropské země jako například Rumunsko. „Toto rozhodnutí o předčasném splácení je jasným vměšováním do privátních smluv. Do určité míry to mění majetková práva, vyjádřil se pro Financial Times Josef Christl, bývalý výkonný ředitel rakouské centrální banky a nyní bankovní konsultant. „Zdá se, že Maďarsko nejedná v souladu s evropským prostředím, v kterém se nachází, dodal.
Zahraniční banky zatím trvají na tom, že maďarský trh neopustí. Varují ale, že zákon zemi přinese více škody než užitku. Hlavní analytik rizik v Raiffeisen Bank International Johann Strobl pro Finacial Times řekl, že zákon o hypotékách byla chyba, která bude mít negativní střednědobý dopad na maďarskou ekonomiku.
Podle Christla povede opatření k tomu, že banky budou poskytovat méně úvěrů, což bude mít dopad na hospodářský růst. Zástupkyně guvernéra centrální banky Julia Kiralyová varovala, že rozhodnutí může dostat forint pod ještě silnější tlak. To by zhoršilo finanční stabilitu země a ještě ztížilo situaci věřitelů v zahraniční měně, kteří si nemohou dovolit splatit ve stanoveném termínu své úvěry. Pouze movitější držitelé hypoték si mohou obstarat dostatečnou hotovost na splacení úvěru nebo vzít novou půjčku ve forintech.
Maďarský premiér Viktor Orbán (ilustrační foto)
Orbán chce skončit éru bankéřů
Maďarský státní tajemník pro komunikaci Zoltan Kovacs řekl deníku Financial Times, že rozsah a závažnost problému ospravedlňuje přijatá opatření. Podle maďarské vlády není krok v rozporu s evropským právem. „Banky nabízely úvěry ve švýcarských francích rizikovým skupinám, řekl Kovacs. „Považujeme praktiky bank, především v posledních několika letech za neetické,dodal. Finančníci podle něj používali triky na prodání hypotéky lidem, kteří nerozuměli hrozícím rizikům.
Viktor Orbán se dokonce pro maďarské noviny vyjádřil, že jeho vláda se rozhodla „skončit éru bankéřů, kteří „zruinovali Evropu i jeho vlastní zemi. Předcházející socialistické vlády podle něj nikdy nezabránily bankám, aby mohly šidit lidi, kteří následkem toho podepisovali smlouvy, které zisky připisovaly bankám, zatímco rizika a ztráty měli nést věřitelé.
Autor: Marie Bydžovská, Euroskop