03.10.2011
čtk
Eurozónu dnes čeká další klíčová schůzka pro budoucnost společné evropské měny. Ministři financí tohoto sedmnáctičlenného bloku, který se kvůli dluhové krizi potýká s vážnými problémy, budou řešit situaci kolem Řecka. Jednat budou i o otázce záchranného fondu eurozóny a reforem, které je nezbytné kvůli dopadům krize přijmout či alespoň do budoucna zvážit.
Eurozóna se už 21. července dohodla na druhém záchranném balíku pro Řecko a také na navýšení pravomocí pro svůj záchranný fond EFSF. U něj by měla reálná úvěrová kapacita stoupnout na 440 miliard eur, což obnáší potřebu garancí ve výši 780 miliard eur. Navíc by se měly zvýšit i jeho pravomoci.
Změny EFSF nyní procházejí ratifikací v jednotlivých členských zemích eurozóny, přičemž v tomto týdnu zdolaly jednu z potenciálních velkých překážek – Německo. V něm nakonec u zákonodárců bez potíží prošly, ač ještě před časem to tak jasné nebylo.
Eurozóna čeká na Slovensko
Hlavní překážkou k dokončení se tak nyní zdá být Slovensko, kde se jedna z koaličních stran staví proti navýšení pravomocí fondu. Slováci chtějí změny ratifikovat až jako poslední z bloku. Navíc se objevují spekulace, že by z Bratislavy mohly přijít i nějaké dodatečné podmínky. Dá se pro to čekat, že se slovenský ministr Ivan Mikloš ocitne pod tlakem kolegů.
V poslední době se také začalo hovořit o tom, zda by se neměl záchranný fond ještě navýšit. Je možné, že i o tomto se budou ministři přinejmenším v kuloárech bavit.
Po takovém kroku volají někteří mezinárodní partneři Evropy i finanční trhy. Je to jedna z možností, která by prý mohla přispět k zastavení šíření dluhové krize z Řecka do dalších zemí bloku. Nechuť k takovému kroku ale zaznívá hlasitě například z Německa.
Dostane Řecko další peníze?
Za potíže eura může do značné míry Řecko, které jako první z eurozóny muselo přispěchat za partnery s žádostí o pomoc. Nyní mu jsou postupně uvolňovány peníze z prvního záchranného balíku z loňského roku ve výši 110 miliard eur. Problém je ale v tom, zda bude Řecko schopné dostát svým slibům, které výměnou za příslib peněz dalo. I o tomto se budou ministři určitě bavit.
Do Atén se tento týden vrátil tým složený ze zástupců Evropské centrální banky, Mezinárodního měnového fondu a Evropské komise, který by měl rozhodnout, zda by dluhy stižená země měla získat další část peněz.
Jde o osm miliard eur, které Řecko naléhavě potřebuje během tohoto měsíce. Zpráva inspektorů o plnění řeckých slibů, která je podmínkou k případnému uvolnění peněz, ale zřejmě do zasedání nebude, nebo nebude dostatek času ji prostudovat a zvážit další kroky. Z eurozóny už ale jasně zaznělo, že je připravena se sejít či spojit nějak pomocí moderních technologií na mimořádné zasedání tak, aby peníze pro Řecko případně odsouhlasila.
Autor: Euroskop