14.10.2011
Euroskop a čtk
Česká vláda nestanový termín vstupu do eurozóny. Řekl to premiér Petr Nečas po dnešním jednání premiérů visegrádské skupiny (V4). Eurozóna se podle něj mění z měnové na transferovou a dluhovou a hlubší integrace tyto problémy nevyřeší. Pražský summit proběhl v omezeném složení „V3“ s polským předsedou vlády Donaldem Tuskem a jeho maďarským, protějškem Viktorem Orbánem. Slovenská premiérka Iveta Radičová se kvůli středečnímu pádu svého kabinetu nezúčastnila.
Nečas uvedl, že jeho vláda termín vstupu do eurozóny neurčí, mimo jiné proto, že ČR nesplňuje kritéria pro přijetí společné měny. Na vině je však také krize eurozóny. Z unie monetární se postupně stává unie transferová a dluhová. Je nezbytné vyčkat, jakým směrem se eurozóna vydá dál. ČR podpoří takový směr, který povede k větší rozpočtové a fiskální disciplíně i její vymahatelnosti. Nemyslíme si, že útěk ke stále hlubší a hlubší integraci stávající problémy vyřeší, řekl Nečas.
Euro: Není kam spěchat
S premiérovým stanoviskem souhlasil jeho maďarský protějšek, Viktor Orbán. Maďarská ekonomika není dost silná, aby mohla vstoupit do eurozóny, takže touto otázkou se ani nezabýváme, řekl. Podle Orbána je důležité, aby rozhodnutí o eurozóně zohledňovala i zájmy zemí mimo ní. Jsme proti tomu, aby se EU dělila na země eurozóny a státy unie. Mezi oběma musí existovat propojení, řekl maďarský premiér.
Polský premiér Donald Tusk byl v otázce eura smířlivější. Zdůraznil, že jeho vláda má o vstup do eurozóny jednoznačný zájem, ve chvíli kdy splní přístupová kritéria. Pravidla členství v eurozóně mají být podle něj jednotná. Unie by měla vyžadovat stejná kritéria pro všechny své členy – velké i malé, silné i slabé, myslí si Tusk.
Energetika: Jaderná shoda
Lídři V4 dnes také podpořili další využívání jádra jako součásti energetického mixu. Není správné ustupovat od jaderného programu, uvedl Nečas, podle kterého bude V4 po otevření plynového interkonektoru mezi Českem a Polskem letos na jaře pokračovat v propojování energetických sítí. „Jaderná shoda v rámci „Visegrádu je v období střetu energetických zájmů v EU klíčová a může fungovat jako rozhodný hlas, uvedl premiér.
Rozšíření EU: Vstup Ukrajiny ohrožen
Zástupci vyjádřili podporu projektu Východního partnerství a jednali o dopadech věznění bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové na ratifikaci asociační smlouvy mezi EU a Ukrajinou. Dokud bývalá premiérka sedí ve vězení, těžko lze hovořit o plnění evropských standardů ze strany Ukrajiny, uvedl Donald Tusk, ke kterému se připojily i ostatní zástupci V4. Ti chtějí být i přes dobrou úroveň přístupových rozhovorů s Ukrajinou této otázce důslední.
Autor: Euroskop