19.10.2011
Euroskop, čtk
Zástupci Evropského parlamentu a zemí EU se včera dohodli na zákazu tzv. „nahých“ prodejů pojistek proti bankrotům CDS a zpřísnění regulace spekulativních prodejů na krátko akcií, dluhopisů a úvěrových pojištění.
„Učinili jsme důležitý krok vpřed, řekl agentuře AP evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Prosazovatelé tohoto kroku tvrdí, že spekulativní prodeje přispěly k nynější dluhové krizi v eurozóně.
Velká Británie vs. Německo
Nejkontroverznějším opatřením je zákaz nákupu pojistek proti bankrotu (CDS) na státní dluhopisy na jiné účely než snížení rizika z držení dluhopisů. Krok silně prosazovalo Německo, bránila se mu naopak Velká Británie. Podle kritiků může zdražit státům dluhovou službu. Podle evropských diplomatů však národní regulátoři budou moci omezení prodejů CDS na období jednoho roku zrušit, pokud rozhodnou, že dluhopisové trhy správně nefungují.
Dalšími schválenými kroky jsou zákaz tzv. „nahých prodejů na krátko dluhopisů a akcií. V tradičních prodejích nakrátko investor prodává vypůjčený cenný papír v sázce na to, že v určenou dobu jej koupí zpět za nižší cenu. V nekrytém čili „nahém prodeji si už investoři cenný papír, na jehož pokles sázejí, půjčovat nemusí.
Zákazy propady na trzích nezastavily
K zákazu nekrytých prodejů nakrátko se loni po vypuknutí řecké dluhové krize uchylovaly některé země EU včetně Francie a Německa. Ty začaly prosazovat celounijní zákaz, proti němuž vystoupily země jako Británie. Letos v létě s novou vlnou otřesů na trzích zákazy prodejů nakrátko znovu zavedly Itálie, Francie, Španělsko, Belgie a Řecko, propady to ale nijak nezastavilo.
Studie vypracovaná pro Evropský parlament podle agenturu Reuters dospěla k závěru, že zákaz prodejů nakrátko bude mít škodlivý dopad na likviditu a proces určování cen. Investoři poukazují na to, že ceny vládních dluhopisů Řecka a jiných zemí eurozóny nepadají kvůli spekulacím, ale v důsledku zvýšených obav z rizika insolvence.
Autor: Euroskop