21.10.2011
čtk
Německo chystá významné investice do přenosových sítí, které zajistí bezpečný přenos elektřiny na národní úrovni i v rámci okolních zemí. Na mezinárodní energetické konferenci v Praze to ve čtvrtek řekl zástupce ředitele pro export a technologii německého ministerstva zahraničí Jörg Ranau. Investice by během příštího desetiletí mohly dosáhnout několik desítek miliard eur.
Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger podle Ranaua odhadl, že v příštích deseti letech bude muset Evropa do přenosových sítí investovat zhruba 140 miliard eur (asi 3,5 bilionu korun). Významná část toho bude muset být investována v Německu, řekl Ranau ČTK.
Evropskou síť čeká 5 x více solární energie
Investice do přenosových sítí souvisí s nároky na provoz obnovitelných zdrojů. Národní soustavy bude podle Ranaua nutné propojit v jednotnou evropskou supersoustavu. Oettinger předpokládá, že evropská síť bude muset oproti současnosti vstřebat v příštích letech až pětkrát větší výkon solárních elektráren a třikrát větší výkon větrných zdrojů.
Německo se do roku 2022 rozhodlo odstoupit od jaderné energie a hodlá tento výkon nahradit obnovitelnými zdroji. V Česku však panují obavy, že náhlé přesuny energie z německých obnovitelných zdrojů zde způsobí problémy v síti. Především se v této souvislosti hovoří o větrných elektrárnách na severu Německa, které nyní nejsou podpořeny dostatečnou přenosovou infrastrukturou.
Česko investuje 50 miliard
Investice do přenosové soustavy chystá také Česká republika. V příštích osmi letech chtějí energetici na posílení sítí vynaložit kolem 50 miliard korun. Podle Ranaua bere Německo na vědomí obavy sousedních zemí o bezpečnost přenosové soustavy. Chce, aby Německo, Česko a Polsko při řešení problémů přenosu energie úzce spolupracovaly.
Ranau zároveň doplnil, že Německo není nadšené z plánů České republiky pokračovat ve využití jaderné energetiky. Rozhodnutí Česka ale respektuje. Německo by podle něj od Česka chtělo získávat aktuální informace o vývoji jaderné energetiky v zemi. Je důležité, aby němečtí občané věděli, co se v tomto směru za hranicemi děje, řekl. Německo však plně respektuje právo každé země na volbu vlastního energetického mixu, dodal.
Autor: Euroskop