Britští poslanci odmítli referendum o vystoupení z EU

25.10.2011
čtk

Poslanci britského parlamentu včera naprostou většinou zamítli výzvu k vypsání referenda o setrvání Británie v Evropské unii. Premiér Cameron však utrpěl šok; řada konzervativců se vzbouřila a navzdory jeho příkazu lidové hlasování odmítnout, hlasovala pro plebiscit.

Cameronovi se podle agentury Reuters vzepřelo kolem 80 členů strany, tedy více než čtvrtina celkového počtu konzervativních členů sněmovny. Referendum podpořilo 111 poslanců, ale 483 ho odmítlo. Hlasování se konalo na základě petice 100.000 lidí, kteří žádali referendum o dalším setrvání Británie v EU, případně o podmínkách členství.

Konzervativci rozděleni stran EU

Ačkoli by výsledek případného referenda nebyl pro vládu závazný, velká vzpoura v Konzervativní straně naznačuje návrat rozkolů v evropské otázce, které v 90. letech pronásledovaly bývalého premiéra Johna Majora. Cameron členům své převážně euroskeptické strany nařídil, aby návrh plebiscitu odmítli. Zdůraznil, že Británie potřebuje v Evropě silný hlas, aby mohla zahájit své zájmy, zatímco se eurozóna potýká s dluhovou krizí.

Cameron chce od EU pravomoci zpět

Nejednotnost strany působí premiérovi nesnáze a oslabuje jeho iniciativu udržet Londýn v přední linii jednání o reformě eurozóny. Cameron chce, aby Británie v EU zůstala a vzala si od Bruselu zpět některé pravomoci. Stoupenci členství v Evropské unii tvrdí, že Británie provozuje 40 procent svého obchodu ve styku s eurozónou a že opuštěním sedmadvacítky svou ekonomiku jen poškodí. Euroskeptici takové obavy odmítají s tím, že Londýn dal Bruselu příliš mnoho pravomocí, což je přeregulovaný krok, který brzdí hospodářský růst.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek