30.12.2011
čtk
Poláci ukázali, že s nimi jejich evropští partneři mohou počítat. Předsednictví však zastínila krize v eurozóně, která pravděpodobně ovládne i nadcházející dánské předsednictví. Dánsko, které symbolickou „předsednickou štafetu“ převezme na Nový rok, stejně jako Varšava euro nezavedlo.
Polsku se podařilo upevnit roli konstruktivního a vlivného evropského hráče, řekl ČTK Tomáš Weiss, analytik pražského Institutu pro evropskou politiku Europeum.
Krize eurozóny Polákům svázala ruce
Za jeden z největších úspěchů polského předsednictví analytici považují, že sedmadvacítka konečně odsouhlasila zpřísnění rozpočtových pravidel, která nově zahrnují i automatické sankce. Co do řešení krize v eurozóně však měli Poláci ruce do značné míry svázané. Protože Polsko není v eurozóně, byly Poláci v této válce vojáky, ne generály, řekl Piotr Maciej Kaczyński z bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS).
Východní politika zůstala bez výsledků
Polsku během předsednictví dělalo potíže jeho oblíbené dítě, východní politika. Unie nepodepsala s Ukrajinou asociační dohodu ani smlouvu o bezcelní zóně, jak Varšava původně doufala. V cestě jí stojí věznění představitelky ukrajinské opozice Julije Tymošenkové.
Také summit Východního partnerství, tedy evropské sedmadvacítky a šestice postkomunistických zemí, který Poláci označovali za nejdůležitější předsednickou událost, zůstal bez větších výsledků. Stín na něj vrhla obstrukce Běloruska, které na poslední chvíli zrušilo svou účast.
Polsko obstálo, všichni s ním počítají
Jak však připomíná Tomáš Weiss, na předsednictví není nejdůležitější, co se kdy podepíše, ale jestli z něj země vyjde jako spolehlivý partner, se kterým chtějí ostatní dále pracovat a kterého se ptají na názor. To se Polsku podle Weisse podařilo a ode dneška s ním všichni počítají. V Bruselu jsou dojmy z polského předsednictví velmi pozitivní, považuje se za povedené, bez jediného trapasu, shoduje se Weiss s analytikem Kaczyński z bruselského CEPS.
Dány čeká práce na evropském rozpočtu
Dánsko, které nyní předsednictví unie převezme, se stejně jako Polsko bude muset soustředit především na řešení hospodářské situace a dluhové krize eurozóny. Kodaň označila ekonomickou odpovědnost EU za hlavní předsednický cíl a chce podpořit německou snahu o posílení fiskální disciplíny v Evropě.
Dány také čeká rozhodující díl práce na jednání o rozpočtovém rámci EU pro období 2014 až 2020. Kromě rozdělení výdajů přijdou pravděpodobně na řadu i spory o příjmovou stránku evropského rozpočtu. Bude se totiž jednat o zavedení kontroverzní daně z finančních transakcí, proti které se ostře staví zejména Británie.
Energetika, ekologie a imigrační politika
Mezi další cíle předsednictví Dánsko zařadilo budování evropské dopravní a energetické infrastruktury. Usiluje také o vytvoření dlouhodobé ekologické strategie EU. Kodaň se chce následující půlrok soustředit také na hledání mechanismu, který unii pomůže čelit novým bezpečnostním hrozbám v souvislosti s imigrací v prostoru Středomoří, které se vynořily jako důsledek letošních politických změn v severní Africe.
Dánsko naposledy předsedalo EU ve druhé polovině roku 2002. Tehdejší předsednictví bylo hodnoceno jako úspěšné, zejména díky uzavření přístupových jednání s desítkou kandidátských zemí, včetně České republiky.
Autor: Euroskop