12.01.2012
Euroskop
Poslední návrh fiskální úmluvy, na jejímž vzniku se shodli představitelé států eurozóny na summitu 8. a 9. prosince, je příznivější zájmům Britů, než dřívější verze smlouvy. Píše to Financial Times, který získal již třetí verzi návrhu smlouvy, která má být schválena na summitu 29. ledna.
Zásadní změnou v posledním návrhu je vynechání závazku signatářů spolupracovat na vytváření vnitřního trhu. Britská vláda podle Financial Times cítí úlevu, že země podporující volný trh, které se na přípravě smlouvy podílejí jako Německo, Švédsko nebo Nizozemí prosadily, že o záležitostech souvisejících s vnitřním trhem bude rozhodovat celá EU-27.
Smlouva vyžaduje, aby účastnící se státy vepsaly do svého právního řádu tzv. dluhovou brzdu, která by limitovala výši zadlužení a rozpočtových deficitů. Nový návrh fiskálního paktu nicméně členským zemím umožňuje, aby při „mimořádných událostech nebo během závažného ekonomického poklesu porušily tvrdé limity rozpočtových deficitů.
O smlouvě jedná 26 členských států, včetně České republiky. Jediní Britové mají pouze status pozorovatele, protože na prosincovém summitu se rozhodli fiskálního paktu se neúčastnit. Podle poslední verze návrhu by smlouva měla vstoupit v platnost 1. ledna 2013, pokud jí do té doby ratifikuje alespoň 12 zemí. Jedná se o mezinárodní smlouvu mimo rámec evropského práva, později by nicméně měla být inkorporována do evropských smluv.
Česká účast bude podle premiéra Petra Nečase záležet hlavně na tom, co ve smlouvě nakonec bude, a to se podle něj mění každou hodinu. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg naopak podle informací Lidových novin tlačí na vládu, aby bez jakýchkoliv podmínek k nové fiskální úmluvě přistoupila. Pokud by premiér Petr Nečas smlouvu nepodepsal, hrozí Schwarzenberg odchodem ministrů za TOP 09 z vlády.
Autor: Euroskop