Hollande získal 28,56 procent. Vyhrál 1. kolo voleb

23.04.2012
čtk

První kolo prezidentských voleb ve Francii vyhrál socialistický kandidát François Hollande, který dostal 28,56 procenta hlasů. Dosavadní prezident Nicolas Sarkozy obdržel 27,07 procenta hlasů. Vyplývá to z téměř konečných výsledků voleb zveřejněných francouzským ministerstvem vnitra. Oba politici tak podle očekávání postupují do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny.

Podle údajů po sečtení kolem 99 procent odevzdaných lístků skončila na třetím místě kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová, kterou volilo 18,12 procenta lidí. Le Penová tím překonala dosavadní rekord kandidátů za Národní frontu, který v roce 2002 vytvořil její otec Jean-Marie Le Pen. Ten tehdy postoupil do druhého kola voleb se ziskem 16,9 procenta hlasů.

Na čtvrté místo se zařadil kandidát radikální levice Jeana-Luka Mélenchona, který má necelých 11,1 procenta hlasů. Pátý je centrista François Bayrou se ziskem 9,1 procenta. Ekoložka Eva Jolyová obdržela přes 2,2 procenta hlasů.

Podle médií se voliči krajní pravice stávají jazýčkem na vahách v rozhodujícím druhém kole voleb, protože mají vzhledem k své síle možnost ovlivnit, zda zvítězí Hollande nebo Sarkozy.

Le Penová už dala najevo, že nedoporučí volbu ani jednoho z nich. I tak by ale polovina jejích příznivců se mohla přiklonit k Sarkozymu. Mélenchon a Jolyová již podpořili Hollanda, ale ne všichni jejich stoupenci je uposlechnou a část jich už zřejmě k urnám nepůjde.

Bayrou si vzal ještě čas na rozmyšlenou. Jeho voliči ale svou přízeň rozdělí mezi finalisty podle odhadů rovnoměrně.

Prvního kola voleb se zúčastnilo 80,5 procenta oprávněných voličů. Druhé kolo voleb bude za dva týdny. Odhady zatím ukazují, že by v něm Hollande měl porazit Sarkozyho s 54 ku 46 procentům hlasů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek