G20 tlačí na řešení krize eurozóny

20.06.2012
čtk

Představitelé velkých světových ekonomik ze skupiny G20 chtějí posílit hospodářský růst a podpořit vznik pracovních míst, aby pomohli stabilizovat světovou ekonomiku. Uvádí to závěrečné prohlášení ze summitu G20, který včera skončil v mexickém Los Cabos.

Dluhová krize v eurozóně, která vyvolává obavy na světových finančních trzích, patřila mezi hlavní témata summitu G20. Předseda evropské komise José Barroso však v pondělí podrážděně reagoval na kritiku mimoevropských členů G20 ohledně postupu EU vůči krizi. Nenecháme se poučovat, prohlásil.

Evropané prý najdou vlastní řešení

Evropští představitelé odmítli tlak na přijetí rychlých kroků v boji s dluhovou krizí a přislíbili dlouhodobá opatření směřující k větší integraci, píše agentura Reuters. Francouzský prezident François Hollande uvedl, že se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou shodli, že eurozóna přijde s vlastním řešením.

Já a Angela Merkelová víme, že Evropa musí mít své vlastní odpovědi, řekl v úterý Hollande. Mezinárodní měnový fond (MMF) tu není pro to, aby zajišťoval eurozónu, i když to udělal v případě některých zemí, jak jsme viděli v Řecku, dodal.

Všichni proti Merkelové?

Ze závěrečného prohlášení vyplývá, že na summitu převážili zastánci vládních investic pro podporu růstu nad Angelou Merkelovou a jejími spojenci, kteří prosazovali snížení státních dluhů a úsporné hospodaření. Dokument rovněž obsahuje závazek členů G20, kteří jsou zároveň členy eurozóny, že přijmou všechna nutná politická opatření pro zajištění stability a soudržnosti eurozóny.

Jsme jednotní v odhodlání podpořit růst a vznik pracovních míst, uvádí se v prohlášení. Silný, udržitelný a vyvážený růst je nadále hlavní prioritou G20, protože vede ke vzniku pracovních míst a zvyšuje blahobyt lidí na celém světě.

Evropa slíbila, že integruje bankovní systém

Pod tlakem trhů a vedoucích představitelů G20 se evropští představitelé vyslovili pro kroky k integraci bankovního systému. Závěrečné prohlášení tak obsahuje závazek zvážit konkrétní kroky k integrovanější finanční architektuře, která by zahrnovala společný dohled nad bankami, řešení situace zkrachovalých bank a záruky na vklady.

Kvůli pomoci evropským, ale i jiným zemím postiženým krizí, se členové G20 dohodli také na zvýšení úvěrových zdrojů MMF. Ty dosáhnou 456 miliard dolarů (9,2 bilionu korun), tedy zhruba dvojnásobku dosavadního stavu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek