Lotyšsko brzy splní kritéria pro přijetí eura

17.07.2012
čtk

Lotyšsko úspěšně překonává krizi a má v plánu přijmout euro v roce 2014. Země, které se v roce 2009 kvůli krizi snížil o pětinu hrubý domácí produkt (HDP), bude příští rok schopná splnit kritéria pro vstup do eurozóny. Uvedl to Mezinárodní měnový fond, který snahy Lotyšska podporuje.

Navzdory krizi eurozóny považuje Lotyšsko zavedení eura za bezpečnější, než ponechání si vlastní měny lat. Důvodem je snížení rizika z vývoje směnných kurzů, snížení úrokových sazeb a posílení stability finančního sektoru.

Lotyšsko má za cíl připojit se k eurozóně v roce 2014. Země by měla splnit Maastrichtská kritéria týkající se stability měnového kurzu, rozpočtového deficitu i národního dluhu. Problémem je zatím stále inflace a dlouhodobé úrokové sazby. MMF očekává podle současných předpovědí splnění kritéria inflace v prvním čtvrtletí 2013.

Podle MMF Lotyšsko úspěšně dokončilo tříletý program zvyšování daní a snižování výdajů. Země rovněž udržela kurz své měny navázaný na euro. Fond však vyzval Lotyšsko k urychlení refinancování dluhu 7,5 miliardy eur půjčkami na mezinárodních dluhových trzích.

Lotyšsko musí v příštích čtyřech letech splatit dluh 3,9 miliardy eur, z toho letos a příští rok musí zaplatit MMF 1,1 miliardy eur, v letech 2014 a 2015 Evropské unii 2,2 miliardy eur a v roce 2014 eurobondy za 400 milionů eur, napsala agentura Reuters.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek