13.08.2012
Euroskop
EP přijal usnesení o ochraně zvířat
EP přijal usnesení o ochraně zvířat
Usnesení Evropského parlamentu ze dne 4. července 2012 o strategii Evropské unie v oblasti ochrany a dobrých životních podmínek zvířat pro období 2012-2015
Usnesení Evropského parlamentu ze dne 4. července 2012 o vytvoření právního rámce EU na ochranu zvířat v zájmových chovech a toulavých zvířat
Na plenárním zasedání 4. 7. 2012 EP schválil usnesení týkající se ochrany zvířat. Zdůraznil v něm, že je potřeba, aby stávající pravidla na ochranu zvířat, týkající se jejich životních podmínek, byla lépe uplatňována. Platná legislativa v této oblasti má navíc dle usnesení mezery, které by bylo dobré zaplnit novými právními úpravami. Přínos zlepšení pravidel v oblasti ochrany zvířat je dle dokumentu především v prevenci šíření nemocí.
Pozadí
Tématem ochrany a pohody zvířat se v posledních měsících zabývá také Rada. Na zasedání v červnu 2012 se např. zabývala strategií EU pro ochranu a pohodu zvířat, která se má týkat období 2012-2015, a debatovala také z hlediska ČR důležité téma směrnice o minimálních standardech týkajících se chovu prasat.
Ministři závěry o ochraně a dobrých životních podmínkách pro zvířata přijali, zdůraznili přitom potřebu zjednodušit stávající legislativní rámec, snížit administrativní zátěž hospodářských subjektů, zvýšit transparentnost a zlepšit informovanost spotřebitelů. Závěry Rady zdůraznily potřebu dalších legislativních i nelegislativních opatření regulativní povahy, včetně specifických vnitrostátních předpisů, které by umožnily ještě rozsáhlejší ochranu zvířat, nad rámec platné legislativy EU (více v příspěvku „Rada se zabývala ochranou a pohodou zvířat).
Červencové usnesení EP se přímo odvolává na strategii EU v oblasti ochrany a dobrých životních podmínek zvířat pro období 2012-2015. Plénum EP ovšem vedle toho schválilo ještě další usnesení, které hovoří o potřebě vytvoření právního rámce v EU na ochranu zvířat, jež jsou chována v zájmových chovech, a zvířat toulavých. Usnesení zdůrazňuje, že reaguje na velké množství petic, které byly EP doručeny.
Klíčové body a stav projednávání
Usnesení o ochraně a dobrých životních podmínkách zvířat hovoří také o zjednodušení stávající legislativy, a to prostřednictvím jejího sjednocení do celoevropského rámcového předpisu, který by měl garantovat rovné podmínky pro všechny chovatele v EU. Nová legislativní pravidla by se proto měla týkat všech chovaných zvířat, a to nejen zvířat hospodářských (např. dojnic, prasnic ap.), ale také např. opuštěných koček či psů anebo dalších domácích zvířat. Tato všeobecná právní úprava by měla reflektovat především vazbu mezi ochranou zvířat a veřejným zdravím.
Výzva, aby nová legislativa garantovala rovné podmínky pro všechny chovatele, pochopitelně má svá pozitiva, na druhou stranu evokuje, že půjde opět o regulativní opatření snažící se jednotným způsobem upravit v praxi rozdílné podmínky chovu nejen hospodářských zvířat v EU. Vzhledem k tomu, že dodržování pravidel vyžaduje také kontrolu, usnesení vyzývá členské státy, aby zajistily dostatečný počet vyškolených inspektorů. EP také požaduje navýšení rozpočtových prostředků pro Potravinový a veterinární úřad EU; zajištěno by mělo být především jeho efektivní fungování, podobně jako efektivní fungování tzv. systému včasného varování. Porušení pravidel by mělo být přiměřeně sankcionováno.
Jak již bylo zmíněno, plénum vedle usnesení, které se týká strategie pro období 2012-2015 schválilo také další rezoluci, která měla být odpovědí na petice doručované EP. Usnesení požaduje, aby se zavedla nová pravidla pro identifikaci a registraci domácích zvířat, což by se přirozeně dotklo i celé řady chovatelů v ČR. Součástí návrhu je např. i požadavek na zákaz provozování útulků zvířat bez patřičné licence. Členským státům, které nebudou tato pravidla dodržovat, by podle EP měly hrozit přísné postihy.
Občané EU podle usnesení zahrnovali EP také stížnostmi, které se týkají zacházení s hospodářskými zvířaty na jatkách. EP by tuto věc chtěl řešit rozšířením označovacích povinností výrobců masných produktů, které by mimo další označení měly nést také informaci pro spotřebitele, zda zvíře, ze kterého prodávané maso pochází, bylo před porážkou omráčeno. Usnesení požaduje také to, aby stejně přísné podmínky na ochranu zvířat, jaké by byly požadovány po chovatelích v EU, musely platit také pro dovozce produktů ze třetích zemí na trh EU.
Předpokládaný další vývoj
Vzhledem k tomu, že skutečná legislativní iniciativa by musela vzejít od Komise, nikoli od EP, je třeba brát usnesení především jako souhrn výzev (podobně, jako tomu bylo u červnových závěrů Rady). Tyto výzvy jsou ovšem adresovány především Komisi, která je nemůže zcela ignorovat. Usnesení po EK požaduje, aby např. zvýšila svoji podporu tomuto tématu stanovením nových priorit a zapracováním problematiky ochrany zvířat do dalších politik, především do spotřebitelské politiky, SZP a podpory výzkumu. Tímto způsobem usnesení vlastně EK vyzývá k legislativní aktivitě. Také členské státy mají podle EP navýšit investice do výzkumu, který se týká technologií v oblasti ochrany zvířat. Státy by měly za tímto účelem využívat jak finančních prostředků, které poskytuje 7. rámcový program pro vědu a výzkum, tak i prostředky fondu EAFRD. Usnesení také vyzývá EK, aby téma zohledňovala v rámci vnější obchodní politiky.
Pokud jde o konkrétní požadavky, EP žádá, aby EK zapracovala na shromažďování údajů a analýzách používání antibiotik a dalších antimikrobiálních látek v živočišné výrobě. Odvolává se přitom na usnesení, které schválil již v květnu 2011.
Do roku 2015 má EK vypracovat zprávu o stavu zdraví volně žijících zvířat a riziku případné nákazy lidí a domácích zvířat. V roce 2014 EK chystá studii o dobrých životních podmínkách psů a koček chovaných pro obchodní účely. EP proto vyzývá, aby EK doporučila konkrétní řešení k ochraně těchto zvířat tak, aby nebyly chovány a prodávány způsobem, který by narušoval jejich dobré životní podmínky.
Další výzvy určené EK, členským státům i ekonomickým subjektům se týkají vymáhání předpisů, výměny informací a také evropského rámcového zákona o dobrých životních podmínkách zvířat. EK by měla jeho návrh předložit v roce 2013 spolu s revizí směrnice č. 98/58 o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely.
Odkazy
- Usnesení Evropského parlamentu ze dne 4. července 2012 o strategii Evropské unie v oblasti ochrany a dobrých životních podmínek zvířat pro období 2012-2015 (2012/2043(INI))
- Usnesení Evropského parlamentu ze dne 4. července 2012 o vytvoření právního rámce EU na ochranu zvířat v zájmových chovech a toulavých zvířat (2012/2043(INI))
- Tisková zpráva. 3176. zasedání Rady. Zemědělství a rybolov, Lucemburk 18. června 2012 (11179/12)
- Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru o strategii Evropské unie v oblasti ochrany a dobrých životních podmínek zvířat pro období 2012-2015 (KOM(2012) 6)
- European Commission: Health and Consumers: Food: Animal Welfare on the Farm: Pigs
- Evropský parlament: Zpravodajství: Ochrana zvířat: přísné postihy při porušení pravidel s cílem zlepšit veřejné zdraví, 4. 7. 2012
- Usnesení Evropského parlamentu ze dne 12. května 2011 o rezistenci vůči antibiotikům
- Směrnice Rady 98/58/ES ze dne 20. července 1998 o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely
- Euroskop: Rada se zabývala ochranou a pohodou zvířat