Gauck a Nečas: Stabilizace eurozóny je i v zájmu ČR

11.10.2012
čtk

Premiér Petr Nečas a německý prezident Joachim Gauck se ve středu shodli, že v zájmu obou zemí je stabilizace dluhovou krizí zmítané eurozóny. Gauck, který se ujal prezidentského úřadu v březnu, byl ve středu v ČR na státní návštěvě. Vedle jednání s českými politiky byl také uctít památku nacisty vyhlazených Lidic.

Premiér Nečas uvedl, že český kabinet chápe potřebu států užívajících euro přistoupit k větší koordinaci rozpočtových politik. A nebude jejich větší integraci bránit. Bude ovšem dbát na to, aby nedošlo k narušení vnitřního trhu, stojí v Nečasově sdělení zaslaném ČTK.

Gauck nabádá k odpovědnosti za Evropu

Prezident Gauck zdůraznil odpovědnost za myšlenku sjednocené Evropy. Připomněl také zásluhy československé Charty 77 a ocenil smíření, které společný evropský projekt Čechům a Němcům přináší. Oproti němu český prezident Václav Klaus u oběda se svým německým protějškem varoval před evropským superstátem a naopak vyzval k rozvolnění eurozóny.

Je správné, když o problémech, které se vyskytnou, podrobně diskutujeme. Stejně tak důležité však je, abychom kouzlo tohoto ‚zázraku Evropa‘ uchovali, uvedl Gauck. Připomněl, že Klaus ve své řeči při loňském pohřbu prvního českého prezidenta Václava Havla žádal, aby odpovědnost nebyla prázdným pojmem.

Z celého srdce s vámi souhlasím. My Němci a Češi jsme s hodnotami sjednocené Evropy převzali odpovědnost, abychom tuto Evropu zabezpečili, ale také ji trpělivě a rozhodně dále rozvíjeli, uvedl Gauck. V evropském zájmu podle něj je, aby všichni společný evropský řád brali vážně a závazně jej prosazovali.

Klaus: S eurem se jih Evropy neuzdraví

Klaus se v projevu také věnoval také především evropským tématům. Evropa podle něj potřebuje realistickou vizi, která obnoví její prosperitu, nikoliv křečovitý útěk k novému evropskému superstátu. Nevěřím v to, že je možné Evropu sjednotit strachem z dluhů a bankrotu. Nevěřím, že má budoucnost Evropa bez demokracie. Nevěřím, že je možné vyřešit problémy zadlužených a nekonkurenceschopných zemí, pokud si zachovají euro, řekl Klaus.

Německo je podle českého prezidenta klíčovou evropskou zemí a je pro to důležité, jak dopadne německá diskuse o další budoucností EU.

Oba prezidenti dali už během tiskové konference po jednání na Hradě najevo, že mají rozdílný postoj k evropským otázkám. Vyhnuli se ale střetům a sporná témata ve smírném duchu odlehčovali. My se s panem prezidentem Gauckem natolik respektujeme, že by ani jednoho z nás nenapadlo, abychom jeden druhého přemlouvali, odpověděl Klaus na dotaz týkající se jeho názorů na EU.

Pan prezident Klaus je ekonom a já jsem svým původním povoláním evangelický teolog. Je pravda, že takový teolog má od začátku zcela jiný názor na některé věci než ekonomický profesor, řekl Gauck. Jako duchovní má prý větší sklon k naivitě. Potom je samozřejmě problém, když naivita narazí na realitu, poznamenal. Stojí si ale prý za tím, že naivita je také zdrojem síly a naděje.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek