Marie Bydžovská, Euroskop, 3.1.2013
Žezlo Evropské unie převzalo od ostrovního Kypru Irsko. Za priority šestiměsíčního kormidlování EU si Dublin vybral ekonomická témata, která Unii dominují již od propuknutí krize.
S Kyprem Irsko nepojí pouze jeho ostrovní poloha. Společné jim jsou i potíže bankovního sektoru. Jedná se o dvě ze pěti zemí, které požádaly eurozónu o záchranný úvěr. V obou případech přivedly země na okraj propasti potíže finančního sektoru, které však vznikly z rozdílných příčin. Zatímco kyperské banky doplatily na úzké navázání na řecký finanční sektor, za irskými neduhy stojí především splasknutí bubliny na trhu s nemovitostmi.
Kypr v současnosti vyjednává o podmínkách úvěru, Irsko by podle plánu mělo ze záchranného programu vyjít letos v listopadu. Zda se mu to podaří, záleží na vývoji jeho ekonomiky v následujících měsících.
„Rok 2013 bude o oživení, v Irsku i v Evropě. Když se staneme první zemí, která dokončí záchranný program EU a Mezinárodního měnového fondu, Irsko může být a bude pro Evropu znovu úspěšným příběhem, pronesl na zahajovacím ceremoniálu předsednictví premiér Enda Kenny.
Irské předsednictví začíná. Prioritou jsou ekonomická témata (foto: Irish presidency)
Priority: Stabilita, zaměstnanost a růst
Ačkoliv role předsednictví EU od vstupu v platnost Lisabonské smlouvy značně klesla, může Dublin v příštích šesti měsících vtisknout dění v Evropě alespoň částečně svou tvář. Příležitost k tomu mu poskytuje celkem 1600 plánovaných jednání, asi 180 z nich se bude konat na irské půdě.
Za hlavní priority si irské předsednictví stanovilo „stabilitu, zaměstnanost a růst. Jako všechny země předsedající Unii od propuknutí krize se tak bude zaměřovat na řešení ekonomických potíží a ozdravění hospodářství. Místopředseda vlády Eamon Gilmore na představení priorit specifikoval oblasti, pomocí nichž chce Dublin svých cílů dosáhnout. Vedle zlepšení koordinace hospodářských záležitostí to má být další jednání o bankovní unii, řešení nezaměstnanosti mladých, vytváření společného digitálního trhu a podpora malých a středních podniků a zahraničního obchodu.
Důležitou položkou v harmonogramu bude jednání o sedmileté finanční perspektivě EU, na které se lídři EU nedokázali dohodnout na listopadovém setkání. Znovu se kvůli němu setkají na jaře.
Co se týče zkušeností, je Irsko v předsedání EU mazákem. Letos se vedení EU ujme po sedmé. Pokud se chcete o irském programu pro příštích šest měsíců či o Irsku dovědět více, nabízí k tomu příležitost oficiální stránky předsednictví, na kterých naleznete třeba i kuchařku nejlepších místních specialit.
Irové a EU
Kromě začátku vedení Rady EU s novým rokem zelený ostrov také oslavil čtyřicet let od vstupu do Evropského společenství, předchůdce Evropské unie. Z výzkumů veřejného mínění vyplývá, že ne všichni občané toto jubileum vidí za důvod k oslavám.
Zatímco na vrcholu popularity vnímalo EU pozitivně 70 procent Irů, dnes je to pouze o něco více než každý třetí (36 procent). Vnímání EU poškodila především krize a vyjednávání s tzv. trojkou o podmínkách záchranné půjčky. „Lidé se cítí jako by do nás kopali v době, kdy jsme na dně, komentoval irské nálady profesor politologie Ben Tonra v deníku Irish Times.
Podle magazínu The Economist je „dlouhodobým efektem krize ochlazení irské zamilovanosti do EU. Vstup do klubu evropských států malá ostrovní země v roce 1973 bujaře oslavovala, protože jej chápala jako pečeť státní suverenity, kterou získala až v roce 1922 po odtržení od Velké Británie. V desetiletích po vstupu do EU pak prostředky ze zemědělského a regionálního fondu napomohly nevídanému rozkvětu země a popularitě evropské integrace.
Zklamání z bankovní unie
Zhoršení obrazu EU v Irsku přichází v době, kdy konstrukce Evropy prochází největšími změnami v posledních desetiletích, mimo jiné posilování integrace mezi 17 členy eurozóny. Nejvýraznějším prvkem v nové institucionální architektuře EU je vznik společného bankovního dohledu pro země platící eurem a další, které se pro vstup do něj samy rozhodnou.
Jednotná supervize byla podmínkou, aby záchranný fond eurozóny ESM mohl přímo rekapitalizovat banky v obtížích. Zelený ostrov si od nového pravidla sliboval ulehčení břemene, které záchrana finančních domů znamenala pro státní rozpočet. Irsko dokonce bylo i zmíněno v závěrečném dokumentu ze summitu konaném 29. června, který o přímé rekapitalizaci bank z fondu ESM rozhodnul.
„Vložilo se (do bank) velké množství peněz, vypůjčených na účet irských daňových poplatníků, řekl po červnovém summitu EU ministr financí Michael Noonan. „Nyní, kdy se pravidla v Evropě změnila, chceme mít zpětně z nového režimu užitek, dodal.
Autor: Marie Bydžovská, Euroskop