15.01.2013
čtk
Zapojení francouzských jednotek do vojenských akcí proti islamistům v Mali potrvá několik týdnů. BBC to řekl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Francouzské letectvo od pátku pomáhá maliské vládě v bojích proti islámským radikálům ovládajícím sever země. O situaci v Mali budou tento týden jednat ministři zahraničí zemí Evropské unie. Operaci v Mali schvaluje NATO, které do ní nicméně zapojeno není.
Mali požádalo Francii o naléhavou vojenskou pomoc minulý týden poté, co islamisté zabrali město Konna v centrální části země. To bylo o víkendu dobyto nazpět. Radikální skupiny Ansar Dine, Mujao a severoafrická větev Al-Káidy ovládají sever Mali od loňského jara.
Francie: Mali nebude Afghánistán
Šéf francouzské diplomacie prohlásil, že kdyby Francie nezasáhla, hrozilo nebezpečí, že radikálové postoupí až k hlavnímu městu Bamaku, což by mělo strašlivé důsledky. Odmítl také jakoukoli paralelu s vleklým zapojením západních jednotek v Afghánistánu. Podle něj nechce zůstat Francie po boku Mali osamocena. Vyjádřil uspokojení takřka jednomyslnou mezinárodní podporou francouzské intervenci.
Francii, která poslala do Mali už 550 vojáků posílených vrtulníky a několika stíhacími letadly Mirage a Rafale, v operaci podporuje několik dalších zemí, včetně Británie a USA. Logistickou podporu zvažuje také Německo, jež chce poskytnout i zdravotní a humanitární pomoc. Různou materiální pomoc, zejména ve formě nákladních letadel, chystají další země, například Dánsko, Belgie a Kanada. Sama Francie chce v zemi soustředit asi 2500 vojáků.
Nepřehledná situace, uprchlíci
V neděli letouny bombardovaly město Gao na východě země a rozšířily tak intervenci hluboko na území ovládané radikály. Těm se však podařilo protiofenzivou dobýt město Diabaly, kam vtrhli údajně od hranice s Mauritánií. Město leží asi 400 kilometrů severně od Bamaka. Podle agentury AFP nicméně islamisté vyklízejí větší města na severovýchodě země, které v minulosti obsadili a jež se staly terčem stále intenzivních francouzských náletů. Podle všeho jde ale o taktické rozptýlení sil, aby byly hůře zasažitelné.
Od zahájení vojenských operací zahynulo podle BBC nejméně 11 maliských vojáků a francouzský pilot. Jistý maliský armádní činitel v sobotu uvedl, že podle jeho názoru bylo zabito více než 100 radikálů. Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rigths Watch v Konně během operací maliské armády k osvobození města od nadvlády islamistů přišlo o život deset civilistů včetně tří dětí. Za poslední týden si boje vyžádaly podle OSN v centrální a severní části země novou uprchlickou vlnu, která se týká asi 30.000 lidí. Islamisté se jim přitom snaží zabránit v úniku na jih.
Autor: Euroskop