Marie Bydžovská, Euroskop, 18.1.2013
Evropská komise si vzala na mušku nejpoužívanější internetový vyhledávač Google. Internetový gigant čelí v Evropě obvinění, že zneužíval dominantní postavení na trhu. Americký ochránce hospodářské soutěže přitom před nedávnem došel k závěru, že firma se proti antitrustovým zákonům neprovinila.
„Stále probíhá vyšetřování, ale domnívám se, že Google výsledky vyhledávání ovlivňuje, řekl pro páteční Financial Times komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. V EU probíhá v současnosti přezkum, zda největší vyhledávač neupřednostňuje při tzv. vertikálním vyhledávání vlastní služby, např. mapy, nabídky letenek, nebo porovnávání obchodních nabídek.
Podle komisaře pro hospodářskou soutěž je problémem nejvýznamnějšího vyhledávače „způsob, jak prezentuje výsledky vyhledávání. Nejedná se jen o poškození konkurentů, ale i zákazníci jsou podle Komise poškozeni tím, že nedostanou nejlepší výsledky. Nicméně vyšetřování evropských úřadů se netýká algoritmů, které Google používá a které jsou tvrdě střeženým tajemstvím.
Google v USA v přezkumu uspěl
EU tak možná po dvouletém průzkumu jednání společnosti Google dojde k opačnému závěru než americká Federální obchodní komise (FTC). Ta před nedávnem rozhodla, že největší vyhledavač se proti pravidlům hospodářské soutěže neprohřešil.
V pátečním rozhovoru pro Financial Times se Almunia vyjádřil, že rozhodnutí FTC „nebude ani překážkou (pro Komisi) ani výhodou (pro Google). Pohled amerických autorit je podle něj rozdílný i kvůli tomu, že zatímco v USA pokrývá největší internetový vyhledavač 67 procent trhu, v EU celých 90 procent. „Způsob, jak se USA dívá na zneužívání dominantního postavení je jiný než ten evropský, dodal.
V USA se antitrustovými případy zabývá úřad s pěti komisaři z obou politických stran, v EU se proces koncentruje v rukou jednoho komisaře, dodal další rozdíl v pohledu na kontrolu rovných podmínek na trhu Financial Times.
Nesnadný terč
Spor s firmou Google není jediným ostře sledovaným případem, za který španělský komisař zodpovídá. Jeho úřad nyní sleduje i soulad s pravidly hospodářské soutěže společností jako Gazprom, Samsung nebo Apple. Do jeho portfolia spadá i kontroverzní případ upravování mezibankovních sazeb Libor. Přesto podle Financial Times bude výsledek případu Google zásadním dokumentem, který se zapíše do historie.
Je dosti pravděpodobné, že Komise uzavře se společností dohodu, která stanoví úpravy mechanismu vyhledávání, které bude muset Google zajistit. Internetový gigant by se tak vyhnul pokutě, která může dosahovat až 10 procent ročního obratu.
Autor: Marie Bydžovská, Euroskop