Krize postihla i monarchy, Belgií zmítá daňový skandál


Mariana Pítrová, Euroskop, 22.1. 2013

Když šetřit, tak všichni. Takový vzkaz vyslala královně Fabiole belgická vláda. Kabinet premiéra Elia Di Rupa minulý víkend oznámil, že jí oseká roční rentu téměř o třetinu. Belgičany totiž pobouřila zpráva o tom, že čtyřiaosmdesátiletá panovnice vymýšlí fígle, jak obejít daňovou povinnost ze štědrého příspěvku, který jí náleží po smrti manžela, krále Baudouina.

Ke královské rodině putuje ze státní kasy každoročně 15 milionů eur, které jsou určeny především na státnické povinnosti. Z této částky dostávala královna Fabiola 1,4 milionů eur, a to od roku 1993, kdy zemřel její muž.

Začátkem nového roku se ale objevila zpráva, že královna zřizuje soukromý fond, přes který bude část pravidelné renty posílat svým příbuzným do Španělska, aby se vyhnula daňové povinnosti. Belgické království přitom patří k černým ovcím celoevropské ekonomiky. Státní dluh se tu pohybuje přes 100 procent HDP a země čelí tvrdým úsporným opatřením.

Královna Fabiola
Belgická královna Fabiola (ilustrační foto, zdroj ČTK)

Ačkoliv je královnin plán naprosto legální, její veličenstvo od něj bude muset ustoupit. „Vzhledem k postavení královny Fabioly a skutečnosti, že o rentě hlasuje parlament, tak zmíněný soukromý fond způsobuje etický problém, uvedl socialistický premiér Di Rupo. Počínání královny kritizovala také ministryně spravedlnosti Annemie Turtelboom. „Nikdo by se neměl stavět mimo krizi. Všichni musíme táhnout za jeden provaz, citoval ministryni britský list The Independent.

Po reakci veřejnosti královna Fabiola vydala prohlášení, ve kterém obcházení daní vylučuje. „Nikdy jsem neměla v úmyslu ukládat peněžní prostředky z veřejných zdrojů na svůj soukromý fond. Renta pokrývá výdaje mé domácnosti, především pak platy zaměstnanců, uvedla královna v oficiálním stanovisku. Švagrová současného krále nicméně připustila, že fond existuje, ale míří na něj prý jen její soukromé peníze.


Nešťastný královský projev

Kritické ohlasy na adresu belgické královské rodiny se ozývaly i během Vánoc, kdy král Albert II. přednesl pro mnohé nešťastný projev. Ve vánočním poselství varoval monarcha před populistickými tendencemi ve společnosti zmítané současnou krizí a trochu nešikovně se otřel o největší vlámskou separatistickou stranu Novou vlámskou alianci, jejíž počínání posledních dnů přirovnal k fašismu.

Premiér dobře ví, že belgická královská rodina si podobné skandály nemůže dovolit. V očích obyvatel je totiž monarchie jedním z mála jednotících prvků země, kde mezi sebou Vlámové a Valoni stále soupeří. Di Rupo před zákonodárci uvedl, že členové královské rodiny musí jít zbytku Belgie příkladem v těchto těžkých časech.

Belgická vláda jednala rychle a během pár dnů připravila návrh na snížení královniny renty o celou třetinu. Cílem je, aby panovnice španělského původu neměla větší roční příspěvek než současný dědic trůnu princ Philippe. Roční renta by tak královně měla klesnout o 600 tisíc eur s platností už od letošního roku.


Královské dvory šetří

Belgický dvůr není jedinou monarchií pod drobnohledem médií i veřejnosti. Na každý krok si musí od loňského skandálu dávat pozor i španělský král Juan Carlose. Ten se v době, kdy Španělskem zmítala rekordní nezaměstnanost, vydal na nákladný výlet do africké Botswany lovit slony.

Autor: Mariana Pítrová, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality