Marie Bydžovská, Euroskop, 22.1.2013
Francie a Německo naplánovaly oslavy padesáté výročí podepsání Elysejské smlouvy velkolepě. Dohoda dala zrod intenzivní spolupráci a je oprávněně považována za jeden z hlavních pilířů evropské integrace. Vztahy dvou největších zemí EU ale procházejí napjatým obdobím a média tak komentují výročí s jistými rozpaky.
Oslavy budou opravdu pompézní. Do Berlína přijede s prezidentem Francoisem Hollandem na společné setkání s německými protějšky přes 500 francouzských poslanců a senátorů. Prezident Hollande se setká v kancléřství s Angelou Merkelovou a společně zasednou i vlády obou zemí. Dále je naplánovaná vojenská přehlídka, několik tiskových konferencí či příležitosti pro slavnostní fotografie.
Přesto se média dívají na oslavy s podezřením. Francouzský Le Monde je nazval „festivalem pokrytectví, německý Spiegel píše, že „výročí přišlo v době, kdy se obě země hospodářsky navzájem oddalují, jejich vztah je pod politickým tlakem kvůli krizi eura a utvrzování o přátelství mnohdy zní jako prázdná fráze. A ekonomický list Financial Times poukazuje na to, že „ani 50 let od podepsání Elysejské smlouvy, se oba partneři neshodli na odpovědi na nejzákladnější otázky.
50. let od Elysejské smlouvy mezi Francií a Německem (foto: čtk)
Německo-francouzská spolupráce je považována za motor evropské integrace a v posledních letech byl tandem německé kancléřky a prezidenta Sarkozyho dokonce překřtěn na „Merkozyho, protože duo dvou lídrů předjednávalo všechna významná rozhodnutí v EU. Nicméně v pozadí intenzivní spolupráce politických špiček se především hospodářské modely obou zemí od sebe rychle vzdalovaly.
Od jmenování francouzského socialistického prezidenta loni v květnu začala i politická spolupráce zadrhávat. Francois Hollande zvolil jiný politický styl než jeho předchůdce a v evropských otázkách často byl blíže jihoevropským zemím než Berlínu.
Přesto nejsou komentáře k výročí „zlaté svatby Paříže a Berlína jen negativní. „Nastal čas pro nový restart německo-francouzských vztahů, napsal pro Financial Times bývalý poradce Helmuta Kohla Joachim Bitterlich. Jako příklad oblastí posílené spolupráce navrhl energetickou politiku, bezpečnostní otázky a vytváření evropské politické unie. „Navzdory obecnému dojmu, Francie a Německo jsou stále zásadním motorem vytváření kompromisu v EU, cituje zase Euobserver německého státního tajemníka pro EU Michaela Linka.
Zajímavou náhodou jsou souběžné plány britské administrativy, která na stejný den, na který připadá výročí Elysejské smlouvy, naplánovala dlouho očekávaný projev premiéra Davida Camerona o vztahu Velké Británie k EU. Následně byl termín změněn, aby nedošlo k diplomatickému nedorozumění, přesto proběhne Cameronova řeč pouze den po proslovech Merkelové a Hollanda. Skepse Britů k evropské integraci přitom narůstá a vláda se k ní bude muset postavit čelem. Britský postoj přitom může být pro budoucnost Evropy podobně významný jako pokračování spolupráce Německa a Francie.
Autor: Marie Bydžovská, Euroskop