23.01.2013
čtk
Německo a Francie chtějí dál posilovat vzájemnou spolupráci, v jejímž rámci se chystají představit i společné návrhy na prohloubení evropské hospodářské a měnové unie. Oznámili to včera německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande u příležitosti berlínských oslav 50. výročí podpisu Elysejské smlouvy, kterou byly položeny základy pro úzkou spolupráci mezi oběma zeměmi.
Jsme si vědomi naší obrovské odpovědnosti za zlepšení situace v Evropě, za překonání krize eura a za to, aby byl umožněn hospodářský růst, prohlásila na společné tiskové konferenci Merkelová.
Proto chceme do května představit společné návrhy pro červnový summit Evropské unie, v nichž půjde o stabilizaci a prohloubení hospodářské a měnové unie. Jde nám o užší hospodářsko-politickou spolupráci s cílem zajistit sociální jistotu, zaměstnanost, růst, finanční stabilitu a konkurenceschopnost, uvedla kancléřka, která chce s Francií těsněji kooperovat také na poli obnovitelných zdrojů energie, při ochraně životního prostředí nebo v projektech zaměřených na mladé lidi.
Více na Euroskopu: Rozpačitá zlatá svatba Paříže s Berlínem |
Hollande vyzdvihl pokrok, kterého dosáhla EU a eurozóna v boji proti krizi a který by podle něj bez spolupráce Berlína a Paříže nebyl možný. Socialistický francouzský prezident také popřel, že by si s křesťanskodemokratickou kancléřkou nerozuměl, jak se spekulovalo při jeho loňském nástupu do úřadu. Chemie mezi námi funguje, prohlásil za přikyvování Merkelové Hollande, který si s německou političkou začal dokonce tykat, jak si povšimla německá média.
Setkání obou státníků bylo součástí oslav 50. výročí Elysejské smlouvy, kterou 22. ledna 1963 podepsali někdejší spolkový kancléř Konrad Adenauer a tehdejší francouzský prezident Charles de Gaulle a která formálně zahájila úzkou spolupráci mezi Paříží a Berlínem. Předcházel jí proces usmíření mezi oběma do té doby rivalskými státy, které jsou nyní označovány za motor evropské integrace.
Motor jede dál
Za ten považuje obě země i Hollande, jak uvedl na odpoledním společném zasedání německého Spolkového sněmu a francouzského Národního shromáždění, dolních komor národních parlamentů, na němž spolu s Merkelovou vystoupil jako hlavní řečník. Jako motor musíme dbát o to, aby se připojily i další evropské země. Zároveň jsme ti, kteří musí ukázat směr, kterým ta cesta povede, prohlásil na půdě historického Říšského sněmu francouzský prezident, který byl dnes přijat s vojenskými poctami také svým německým protějškem Joachimem Gauckem.
Kromě Hollandea přijela do Berlína na oslavy půlstoletí existence tohoto dokumentu téměř celá pařížská vláda a také obě komory francouzského parlamentu. Už v pondělí v jejich rámci diskutoval Hollande s Merkelovou s dvěma stovkami německých a francouzských studentů a vyslovili se mimo jiné pro užší spolupráci v otázkách obrany. Kancléřka v této souvislosti ocenila francouzský vojenský zásah v Mali; žádná další konkrétní opatření na podporu francouzské operace v africké zemi ze strany Berlína ale neslíbila. Němci pro ni zatím poskytli dva přepravní letouny.
Autor: Euroskop