23.01.2013
čtk
Část zemí Evropské unie může společně zavést daň z finančních transakcí. Rozhodli o tom v úterý ministři financí unie. Česká republika se do projektu na rozdíl například od Slovenska připojit prozatím nehodlá.
Evropská komise v materiálu určeném původně pro celou EU navrhla, aby daň u obchodů s dluhopisy a akciemi měla sazbu 0,1 procenta a u derivátů 0,01 procenta. Přinést to mělo desítky miliardy eur.
Kvůli odporu Británie, Česka i dalších zemí, které se obávaly možného odlivu finančních operací z EU či přenesení nákladů na daň na spotřebitele, plán zavést daň v celé EU neuspěl.
Část států se pak rozhodla vydat cestou takzvané posílené spolupráce. To je nástroj umožňující skupině nejméně devíti zemí EU postupovat společně v oblastech, kde to není možné v celé sedmadvacítce. Použit byl třeba u evropského patentu. Možnost zahájit práci na principu posílené spolupráce musí schválit kvalifikovanou většinou EU, což se dnes stalo.
Zapojit se hodlá prozatím jedenáct zemí. Jde o Německo, Francii, Estonsko, Belgii, Řecko, Portugalsko, Slovensko, Španělsko, Slovinsko, Rakousko a Itálie. Další se země se mohou připojit k iniciativě později.
Autor: Euroskop