31.01.2013
čtk
Labouristé, konzervativci i liberálové, kteří souhlasí se členstvím Velké Británie v EU se spojili v rámci kampaně Střediska pro britský vliv v Evropě (CBIE). Zdůraznili, že chtějí „bojovat s eurofobií a usilovat o program reforem a růstu v britském národním zájmu“. Iniciativy se účastní veterán konzervativních vlád Kenneth Clarke, který byl ministrem financí a spravedlnosti a nyní je členem kabinetu bez portfeje, liberálnědemokratický náměstek ministra financí Danny Alexander a bývalý labouristický ministr obchodu a někdejší evropský komisař Peter Mandelson.
Jejich výzva přichází týden poté, co konzervativní premiér David Cameron přislíbil vyhlásit do začátku roku 2018 referendum o britském členství v unii. Kenneth Clarke podpořil Cameronovy snahy o reformování EU, ale řekl, že hlasování o odchodu z EU by bylo „fatální chybou“. Británie je „ohromně silná, protože je součástí trhu s 500 miliony obyvatel“, řekl.
Proti členství Británie v EU je sílící Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), stále více konzervativců, velká většina britského tisku a velká část veřejného mínění. Podle Clarka mnoho Britů nechápe výhody členství proto, že „mnoho let nikdo pořádně členství nevysvětloval a nehájil“.
„Nadešel čas, abychom (britské členství v EU) obhajovali důrazněji a souvisleji,“ řekl konzervativní ministr.
Danny Alexander označil za „nesmyslný“ záměr vyvázat se z velké části závazků vůči EU. „Můžeme nabídnout přitažlivější variantu: Británii, která je silná v Evropě a tedy vlivnější ve světě,“ řekl. Podle Petera Mandelsona odpůrcům členství „prochází lži a falešná propaganda“. Cameron oznámil, že po parlamentních volbách v roce 2015 začne vyjednávat nové vztahy Británie s EU. Pak chce o výsledku vypsat referendum do začátku roku 2018.
Lidové hlasování tedy bude moci vyhlásit, jen když jeho konzervativci v příštích volbách zvítězí. Stejně tak řada komentátorů zpochybňuje, zda budou ostatní členské země EU ochotné přistoupit na další britské výjimky.
Autor: Euroskop