31.01.2013
čtk
Maďarští socialisté chystají návrh zákona, který by zpřístupnil svazky agentů a spolupracovníků komunistické tajné policie veřejnosti. Agentuře MTI to řekl šéf nejsilnější opoziční strany Attila Mesterházy. Strana však získala v posledních volbách ve 386členném parlamentu pouze 57 křesel. Osud zákona tak bude v rukou vládnoucího Fideszu, která má ústavní většinu. Postoj jejího šéfa a premiéra Viktora Orbána k otevření svazků přitom nebyl v minulosti příliš vstřícný.
V zemi dosud nejsou spisy lidí, kteří za komunistického režimu pracovali pro státní bezpečnost, oficiálně přístupné veřejnosti. Na internetu se v minulosti objevilo pouze několik neověřených seznamů. Lídr socialistů prohlásil, že by každý měl mít právo získat důvěryhodné informace z minulosti.
Levicová strana se tak připojila ke snaze politického hnutí Spolu 2014 bývalého premiéra Gordona Bajnaie, který učinil z otevření svazků součást svého politického programu zacíleného na parlamentní volby v příštím roce. V průzkumech voličských preferencí je jeho uskupení druhé s nevelkým odstupem za vládnoucí stranou Fidesz.
Podle Bajnaie by se měli lidé dozvědět identitu agentů či spolupracovníků, kteří na ně tajné policii donášeli. „Pouze dokumenty, které představují riziko pro národní bezpečnost, mohou zůstat tajné,“ řekl dnes MTI Bajnai.
O tom, zda se Maďaři budou moci do svazků skutečně podívat, zřejmě rozhodne postoj poslanců strany premiéra Orbána. Ten je sice znám velmi negativním postojem ke komunismu, avšak jak dnes podotkl Bajnai, v minulosti pokusy o zpřístupnění svazků nijak nepodpořil.
Podle historika Krisztiána Ungváryho, který Bajnaiovi pomáhal dát dohromady jeho aktuální návrh, je kvůli dosud platnému zákonu z roku 2003 prakticky nemožné veřejně jmenovat jakéhokoli agenta či spolupracovníka tajné policie. Od roku 2004 sice v zemi funguje historický archiv maďarské státní bezpečnosti, vyhrát jakýkoli soudní spor s bývalým agentem či informátorem je ale podle Ungváryho kvůli zmíněnému zákonu nemožné.
Autor: Euroskop