Další referendum? Nizozemci zvažují Cameronovu cestu


Mariana Pítrová, EUROSKOP, 8.2.2013

Kvůli neutuchající britské debatě o možném referendu si málokdo všiml, že se na pevnině začalo ozývat podrážděné podupávání holandských dřeváků. Nizozemci zvyšují hlas v diskuzi o reformě unie. Koncem ledna se dokonce v zakládající zemi sedmadvacítky rozjela iniciativa za vyhlášení referenda o osudu Nizozemí v budoucí podobě unie.

Thierry Baudet je mladý nizozemský historik a publicista. Především je ale známým euroskeptikem, který stojí za peticí požadující vyhlášení referenda o roli Nizozemska v EU. Spolu s osmi akademiky zveřejnil Baudet v nizozemských médiích článek, který varuje před vznikem politické unie.

Text z dílny vysokoškolských učitelů kritizuje cestu k federalismu EU, jak ji v minulých měsících nastínily politické špičky Bruselu Herman Van Rompuy a José Manuel Barroso. Organizátoři petice, která má být podkladem pro vyhlášení referenda, tvrdí, že Nizozemsko nemůže hrát hru na federaci bez souhlasu občanů.

Podle průzkumu veřejného mínění, který provedla nizozemská agentura Peil, je pro uspořádání referenda o dalším vztahu Nizozemska a EU 52 procent občanů. V případě že Baudet a jeho kolegové seženou 40 tisíc podpisů, bude se muset jejich iniciativou zabývat dolní komora nizozemského parlamentu. A ta vůči evropským tématům rozhodně není laxní.

Hudební fanoušek Rutte

Ukázalo se to i v minulém týdnu, kdy byl interpelován předseda vlády Mark Rutte. Zákonodárci chtěli znát názor nizozemské vlády na nedávné vystoupení britského premiéra Davida Camerona. Nizozemský ministerský předseda uvedl, že členské státy by měly mít možnost opustit eurozónu, vzdát se členství v Evropské unii, nebo dát vale schengenskému prostoru.

Rutte tím navázal na své vystoupení na ekonomickém fóru v Davosu, kde zabrousil do světa hudby. „Pokud jde o předpisy a legislativu, je EU trochu jako Hotel California. Můžete se odhlásit, ale nikdy nemůžete odejít,“ vzpomněl nizozemský premiér text hitu od skupiny Eagles.

„Některé povinnosti nikdy nemůžeme vrátit zpět na národní úroveň,“ dodal Rutte. V dopise parlamentu premiér uvedl, že bude požadovat změnu Maastrichtské smlouvy a Schengenské dohody, které možnost opuštění eura a společného hraničního režimu zatím neumožňují.

Bumův „nákupní“ seznam

Jak připomíná think tank Open Europe, dlouho očekáváná řeč premiéra Camerona na adresu Bruselu je širší verzí nizozemské koaliční smlouvy, konkrétně její evropské kapitoly, která říká, že „Nizozemsko požádá Evropskou komisi, aby přezkoumala (s přihlédnutím k principu subsidiarity), které politiky lze převést na vnitrostátní orgány. Samo Nizozemsko pak zformuluje návrh takových změn.“

Marka Rutteho a jeho koaliční vládu teď čeká plnění slibů. Před pár dny popostrčil premiéra k činům předseda křesťanských demokratů Sybrand Buma, který v parlamentu řekl, že Nizozemsko potřebuje získat zpět velkou část pravomocí, kterými teď disponuje Brusel. Buma byl natolik pečlivý, že dokonce sestavil seznam konkrétních oblastí, o jejichž správu musí Haag usilovat.

Buma žádá návrat pravomocí v oblasti politiky životního prostředí, trnem v oku mu jsou například kvóty pro ženy ve vedení firem či evropská STK osobních automobilů. Šéf křesťanských demokratů žehral i na poslední návrh komisařky Neelie Kroesové, podle kterého by měly být ustaveny národní mediální regulátoři podléhající Bruselu.

„Cameron má pravdu. Musíme říct: zadržte! Pojďme se vrátit k původní evropské myšlence, s kterou jsme začínali. Musíme se zbavit názoru, že pokud chceme méně Evropy, tak jsme proti Evropě od počátku. Tak to není,“ uvedl Buma.
Jeden z poslanců vládní Strany práce uvedl, že Bumův odvážný seznam je až přílišným skokem od původního záměru kabinetu a že takový konkrétní návrh by musel být velmi opatrně prodiskutován s členskými státy.

Autor: Mariana Pítrová, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality