15.02.2013
čtk
Polsko možná čeká změna ústavy. Premiér Donald Tusk chce totiž zrušit poslaneckou imunitu, která legislativce chrání před trestním stíháním. Tuska k tomu motivují hlavně množící se případy neukázněných řidičů s poslaneckou legitimací, na něž policie nemůže.
Premiér kvůli tomu hodlá co nejdříve vyvolat hlasování o změně ústavy. K uskutečnění svého plánu bude však předseda vlády v parlamentu potřebovat podporu opozice. „Nevidím důvod, abychom zachovávali parlamentní imunitu jako ochranu poslanců proti stíhání za spáchané přestupky či zločiny. Ochranu poslanců můžeme zajistit i bez imunity,“ prohlásil Tusk podle agentury PAP.
Diskuse o přiměřenosti ochrany ústavních činitelů se v Polsku rozběhla poté, co policie zprovoznila systém fotoradarů, které umožňují zjistit identitu řidičů páchajících dopravní přestupky. Podle rozhlasové stanice RMF24 jen v lednu přistihly radary při překročení povolené rychlosti 15 poslanců z několika parlamentních stran včetně PO, které dosud chrání institut imunity. Tusk před několika týdny označil jejich odvolávání se na imunitu za pokrytecké a hodlal jej znemožnit. Nyní přišel s plánem na co nejrychlejší zrušení imunity před trestním stíháním.
Předseda vlády oznámil svůj návrh v době, kdy jeho straně klesají voličské preference a nemá mnoho jiných vnitropolitických témat, kterými sympatie veřejnosti přitáhnout.
V Polsku chrání imunita poslance pouze po dobu výkonu jejich mandátu, v den jeho skončení mohou být trestně stíháni. K jejímu zrušení je potřeba ústavní dvoutřetinová většina poslanců Sejmu, kde má PO s koaličními lidovci těsnou většinu 235 poslanců z 460. Tusk sice ujišťoval, že návrh odsouhlasí všichni zákonodárci jeho strany, opozice však dosud svou podporu pro ústavní novelu nevyjádřila.
Autor: Euroskop