Do Vatikánu míří blahopřání z Bílého domu, OSN i EU

14.03.2013
čtk

Špičky světové politiky dnes zaslaly blahopřání novému papeži Františku I. Pozdravy do Vatikánu poslal americký prezident Barack Obama i britský premiér David Cameron. Ten nazval dnešek „slavným dnem pro 1,2 miliardy katolíků po celém světě“.

Kardinálu Jorgemu Bergogliovi, který se stal prvním papežem z Latinské Ameriky, popřáli i vedoucí představitelé Evropské unie. Unijní prezident Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso přejí nové hlavě římskokatolické církve „dlouhý a požehnaný pontifikát“.

„Vřelé pozdravy“ adresoval papeži prezident Obama. Výběr latinskoamerického papeže podle něj „potvrzuje sílu a vitalitu“ stále významnějšího světadílu. František I. je podle šéfa Bílého domu „obhájcem chudých a nejzranitelnějších mezi námi“.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pozdravném telegramu napsal, že se těší na spolupráci s Vatikánem v éře „moudrého vedení“ Františka I.

Německá kancléřka Angela Merkelová v poselství do Říma napsala, že „mnozí lidé, včetně těch, kteří žijí daleko za hranicemi katolického a křesťanského světa, očekávají, že jim nový papež ukáže cestu, kterou je třeba jít nejen v otázkách víry, ale i míru a spravedlnosti“.

Předseda španělské vlády Mariano Rajoy požádal nového papeže, aby „posílil speciální vztahy, které spojují Svatý stolec se Španělskem na základě hlubokých společných hodnot: života, lidské důstojnosti, svobody, míru a spravedlnosti“.

Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás pozval nového papeže k návštěvě Betléma, rodiště Ježíše Krista na západním břehu Jordánu. Vyzval ho zároveň „ke společnému boji za mír, zejména na Blízkém východě“.

Nový papež František I., kterým byl včera zvolen argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, je prvním jezuitským papežem. Posledním papežem, který se narodil mimo Evropu, byl Řehoř III., jenž pocházel ze Sýrie a katolickou církev vedl v letech 731 až 741.

Více na Euroskopu: Vatikánské volby

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek