Lucemburk chce omezit bankovní tajemství v zemi, Vídeň nikoli

08.04.2013
čtk

Lucembursko je připraveno částečně prolomit bankovní tajemství v zemi s cílem omezit daňové úniky, sdělilv neděli lucemburský ministr financí Luc Frieden. Naopak rakouské ministerstvo financí uvedlo, že Vídeň to stále odmítá. Lucembursko a Rakousko jsou podle agentur AFP a Reuters jediné země EU, které dosud s odvoláním na bankovní tajemství automaticky nepředávají na žádost justice informace o účtech, které u jejich bank mají obyvatelé jiných zemí EU.

„Chceme posílit spolupráci se zahraničními daňovými úřady. Mezinárodní vývoj směřuje k automatické výměně bankovních informací. Již se tomu úplně nebráníme,“ řekl Frieden v německém deníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Jako příklad informací, které by Lucembursko mohlo poskytovat unijním zemím, odkud majitelé účtů pocházejí, uvedl výplatu úroků klientům bank.

Rakousko však navzdory sílícímu tlaku zahraničních partnerů svůj přístup k bankovnímu tajemství nezmění, protože to situace nevyžaduje, reagoval na nový postoj Lucemburska mluvčí rakouského ministerstva financí Gregor Schütze.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble, jeho francouzský protějšek Pierre Moscovici a Evropská komise podle AFP nedávno vyzvali k prolomení bankovního tajemství v Lucembursku a Rakousku.

Rakouská ministryně financí Maria Fekterová v pátek vzkázala, že upřednostňuje bilaterální dohody, jaké Rakousko například podepsalo v dubnu 2012 se Švýcarskem a letos v lednu s Lichtenštejnskem. „Umožňuje to zdaňovat účty, aniž bychom museli prolamovat bankovní tajemství,“ tvrdí konzervativní politička.

„Lidé mají právo, aby jejich spořivý účet byl chráněn nejen v rovině peněžní, ale také před přehnaným zpřístupněním, ke kterému by došlo při automatické výměně bankovních informací,“ dodala rakouská ministryně.

Evropský parlament v roce 2010 varoval, že bez prolomí bankovního tajemství v unii a bez zavedení automatické výměny informací o dani z příjmu a DPH mezi jednotlivými zeměmi přicházejí státní pokladny každý rok kvůli daňovým únikům o zhruba 200 miliard eur (asi 5,1 bilionu korun).

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek